Modne pokrycia dachowe. Aktualne trendy

Architektura to dziedzina, w której najlepiej można zaobserwować zmieniające się trendy. Różne mody nie omijają również kwestii związanych z wyglądem pokryć dachowych. Choć w tym przypadku warto wykazać się większą ostrożnością niż przy wyborze ubrań czy auta, ponieważ dom będzie służył przez długie lata, to nic nie stoi na przeszkodzie, by także tu wziąć pod uwagę najbardziej popularne typy rozwiązań.

Moda a styl, w jakim zaprojektowano budynek

“Dla większości inwestorów jest oczywiste, że wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, warto kierować się parametrami użytkowymi oraz stosunkiem niezbędnych do jego wykonania nakładów do spodziewanego okresu eksploatacji. Wiadomo jednak, że dach domu, to równocześnie element, który wywiera ogromny wpływ na osiągnięty efekt wizualny. Ważną kwestią jest zatem również dopasowanie pokrycia do charakteru projektu, według którego wzniesiono budynek, otoczenia oraz planowanego sposobu zagospodarowania przestrzeni działki. Choć niemal każde pokrycie można dopasować do większości obiektów, dobierając odpowiedni kolor czy odmianę wykończenia, to jednak niektóre ich rodzaje wydają się stworzone do domów utrzymanych w określonym stylu” – zauważa przedstawiciel firmy Dachlux, która specjalizuje się w pokryciach dachowych.

Najogólniejszym, ale także bardzo trafnym podziałem nowo budowanych domów jest wyróżnienie projektów utrzymanych w stylistyce tradycyjnej oraz takich, których bryła jest bardziej nowoczesna. Choć klasyfikacja ta nie jest doskonała, ponieważ wiele projektów mieści się gdzieś między dwoma biegunami skali, to stanowi ona dobry punkt odniesienia.

Projekty tradycyjne to zwykle domy z dachami wielospadowymi, w których często przewidziano lukarny, a rzut budynku jest nieco bardziej rozbudowany. Do tej samej kategorii można też zaliczyć budynki z tradycyjnymi dachami mansardowymi. Wyróżnikiem domów klasycznych będzie także bryła zawierające różne tradycyjne elementy, np. kolumny przed wejściem do budynku czy balkony. Liczyć się będzie ponadto użycie materiałów, które dobrze wpisują się w taką stylistykę. Mogą to być np. cegły klinkierowe użyte jako cokół elewacji, kamienie naturalne lub sztuczne, czy charakterystyczne okna ze szprosami. Warto jednak pamiętać, że chodzi tu bardziej o sposób wykorzystania poszczególnych elementów niż o ich rodzaj.

Budynki nowoczesne to zwykle obiekty o stosunkowo prostej konstrukcji dachu. W tej grupie dominują dachy płaskie albo jednospadowe. Bardzo popularne są również dachy dwuspadowe, zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych. Wyróżnikiem stylu nowoczesnego jest dość daleko posunięty minimalizm i możliwie duże uproszczenia wszystkich form. Elewacja domów zaprojektowanych w stylu bardziej nowoczesnym jest zwykle jednolita, a w przypadku, gdy zastosowano większą liczbę materiałów, są one rozmieszczone regularnie. Dość często spotykanym rozwiązaniem w budynkach tego typu są połączenia stali nierdzewnej lub kortenowskiej, dużych płyt z kamienia naturalnego i możliwie dużych przeszkleń. Jeśli na elewacji wykorzystano drewno, to zwykle nadano mu formę bardzo ujednoliconą, np. pasów z okładziny przypominającej boazerię.

Modne pokrycia dachowe do budynków klasycznych i nowoczesnych

Najmodniejszym pokryciem dachowym stosowanym przy projektach tradycyjnych jest dachówka ceramiczna albo betonowa. Ze względu na swój bardzo klasyczny wygląd, który stanowi niemal archetypiczne wyobrażenie domu jednorodzinnego, dachówka ceramiczna lub betonowa świetnie wpisuje się we wszystkie projekty odwołujące się do tradycji. Przy budynkach tego rodzaju najczęściej wybierane są dachówki w naturalnych odcieniach, choć niektórzy inwestorzy decydują się również na klasyczną czerń.

Na budynkach, które mają więcej elementów przypominających styl klasyczny, czyli bardzo urozmaiconą i złożoną konstrukcję dachu zazwyczaj najkorzystniej wyglądają dachówki tradycyjne takie jak karpiówka czy esówka. Jeśli dom ma mniej detali tego rodzaju, a dach jest bardziej regularny, lepszym wyborem może być dachówka prostokątna.

Budynki klasyczne to jednak nie tylko dachówki betonowe i ceramiczne, ale także bardzo zbliżona do nich kształtem i wyglądem blachodachówka. Na budynkach o tradycyjnej bryle i konstrukcji dachu dobrze będą się prezentowały zwłaszcza te blachodachówki, które mają bardziej zaokrąglone i łagodne kształty.

Ciekawy efekt mogą dać również gonty bitumiczne, zwłaszcza te, których stylistyka nawiązuje do łagodnych i półokrągłych linii, takich jak np. popularny ogon bobra.

W przypadku domów utrzymanych w bardziej nowoczesnym stylu szczególnie dobrze wyglądają te rodzaje pokrycia, które mają stosunkowo proste i regularne formy geometryczne. Na obiektach zaprojektowanych w nurcie minimalistycznym, industrialnym czy modernistycznym bardzo dobrze zaprezentują się pokrycia wykonane z blachy. Znakomitym rozwiązaniem będą np. blaszane panele dachowe. Dobrym pomysłem może być także użycie blachodachówki o prostokątnych kształtach.

Jako pokrycie dachowe na budynku zaprojektowanym według najnowszych trendów zwykle stosuje się blachy dachowe utrzymane w stonowanej kolorystyce. Popularne są zwłaszcza odcienie szarości, a szczególnie te ciemniejsze. Dość często wybierane są także pokrycia w kolorze zbliżonym do wyglądu blachy ocynkowanej, a więc np. pokryte lakierem bezbarwnym lub malowane na kolor podobny do srebrnego.

Domy o nowoczesnej formie architektonicznej mogą być również pokryte gontem bitumicznym. W tym przypadku najkorzystniej wypadną wzory geometryczne, takie jak np. romby czy sześciokąty. Dobry efekt można uzyskać zwłaszcza przy zastosowaniu gontów przestrzennych, z tzw. efektem 3D. Przy materiale tego rodzaju świetnie sprawdzą się nie tylko kształty proste i symetryczne, ale również bardziej zróżnicowane i nieregularne.

Dach na nowoczesnym budynku nie wyklucza także tak klasycznego pokrycia, jak dachówka. Najmodniejsze są w takiej sytuacji jednak płaskie dachówki betonowe, o możliwie regularnych i prostokątnych kształtach. Najlepiej by były one barwione na szaro lub grafitowo, zdecydowanie lepiej unikać bardziej odważnych kolorów, a zwłaszcza odcieni czerwieni.

Warto pamiętać, że kształt bryły budynku nie musi przesądzać o charakterze wykończonego domu. Nawet stosunkowo niewielkie modyfikacje w wykończeniu elewacji oraz rodzaju użytego pokrycia dachowego mogą zupełnie odmienić jego wygląd. Choć przerobienie klasycznego domu w stylu dworkowym na modernistyczną willę może być bardzo trudne, to w przypadku większości projektów wprowadzenie daleko idących zmian w sposobie, w jaki obiekt będzie odbierany, jest na ogół możliwe. Wszystko zależy więc od decyzji, które podejmie inwestor.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.