Na czym polega i co daje skup nieruchomości?

Skup nieruchomości jest jedną z możliwości dla osób, które chcą z jakiegoś powodu sprzedać mieszkanie czy inny rodzaj nieruchomości. Skupy są prowadzone przez agencje nieruchomości, które się w takiej działalności specjalizują. Na czym polega skup nieruchomości, jakie nieruchomości można sprzedać, ile można otrzymać pieniędzy i co daje sprzedaż mieszkania do skupu?

Na czym polega skup nieruchomości?

Przede wszystkim chcąc sprzedać nieruchomość, należy skontaktować się z agencją nieruchomości prowadzącą taki skup. Następnie przedstawiciel agencji osobiście ogląda mieszkanie lub analizuje przedstawione dokumenty oraz zdjęcia, a także dokonuje jego wstępnej wyceny, o której później zostaje poinformowany klient. Cenę można jeszcze negocjować. Po zaakceptowaniu ostatecznej wyceny nieruchomości agencja przedstawia klientowi wszystkie warunki sprzedaży. Akceptacja tych warunków przez obie strony zostaje potwierdzona zawarciem przedwstępnej umowy z wypłatą tak zwanego zadatku, podpisywanej u notariusza. Następnie klient musi dostarczyć oryginały wszystkich potrzebnych dokumentów potwierdzających stan prawny nieruchomości. Skup nieruchomości musi posiadać o niej następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela nieruchomości;
  • rozmiar działki sprzedawanej lub na której stoi nieruchomość;
  • lokalizacja;
  • informacja o obciążeniu jakimiś prawami (na przykład do drogi koniecznej, wszczęcia postępowania egzekucyjnego);
  • informacje o obciążeniach hipotecznych i długach w przypadku nieruchomości zadłużonych.

Konieczne jest więc przedstawienie wszystkich dokumentów zawierających i potwierdzających te informacje. Będzie to przede wszystkim akt własności i numer Księgi Wieczystej, a dla domów i działek wypis z rejestru gruntów. W przypadku nieruchomości zadłużonych wymagane jest dodatkowo przedstawienie dokumentacji informującej o wysokości obciążenia hipoteką lub innymi długami.

Jakie nieruchomości można sprzedać w skupie?

Skupy przyjmują wszelkiego rodzaju nieruchomości. Można sprzedać mieszkanie, dom, lokal usługowy czy działkę. Każdy budynek i grunt można spieniężyć w taki sposób. Nieruchomość w skupie można sprzedać z różnych powodów. Najczęściej jest to na przykład:

  • pilna potrzeba zdobycia gotówki;
  • potrzeba zdobycia gotówki na spłatę długów;
  • zadłużenie nieruchomości, a nawet zainteresowanie nią komornika;
  • potrzeba posiadania gotówki na wykup mieszkania do dalszej odsprzedaży lub wymiany;
  • chęć spieniężenia nieruchomości otrzymanej w spadku;

Skup zadłużonych nieruchomości jest możliwy niemal bez względu na dług, jaki ciąży na nieruchomości. Może to być hipoteka, obciążenie postępowaniem egzekucyjnym i komornikiem, a nawet długi powstałe w wyniku niepłacenia czynszu, rachunków, podatków czy składek ZUS. Warto jednak pamiętać, że nie każda agencja nieruchomości skupi mieszkanie, nad którym wisi już komornik.

Ile pieniędzy można otrzymać sprzedając nieruchomość w skupie?

To, ile otrzyma się pieniędzy za sprzedaną nieruchomość, zależy przede wszystkim od jej wyceny, która jest wykonywana przez agencję prowadzącą skup. Jednak należy pamiętać, że w skupach raczej nie otrzyma się 100% kwoty, na jaką wyceniona została nieruchomość. Szczególnie w przypadku nieruchomości zadłużonych otrzyma się kwotę mniejszą. Oczywiście, to ile procent wartości nieruchomości się otrzyma, zależy od skupu. Zazwyczaj można otrzymać około 65 – 70% wartości nieruchomości, aczkolwiek są skupy, które wypłacają nawet 80%. Jednak za nieruchomość zadłużoną więcej niż 70% nie dostanie się na pewno.

Co daje sprzedaż nieruchomości w skupie?

Na początek warto pamiętać, że wciąż powstają nowe domy i mieszkania. Z tego powodu sprzedanie starszej nieruchomości jest coraz trudniejsze, bo coraz więcej osób wybiera te nowoczesne. Łatwiej jest sprzedać taką nieruchomość w skupie, niż znaleźć dla niej nabywcę. Nie mówiąc już o nieruchomościach zadłużonych. Sprzedaż nieruchomości w skupie to szansa na zdobycie dodatkowej gotówki. Można sprzedać nieruchomość i zyskać pieniądze na jakiś ważny wydatek bez ryzykownego zaciągania kredytów. W przypadku nieruchomości zadłużonych, ich sprzedaż w skupie pozwoli nawet pozbyć się całkiem zadłużenia i poradzić sobie nawet ze spiralą długów, w którą się wpadło. Sprzedaż nieruchomości w skupie jest jednym ze sposobów pozbycia się długów, o wiele lepszym niż zaciąganie kolejnych pożyczek. Dzięki temu można pozbyć się niepotrzebnego stresu i zyskać spokój oraz nowe możliwości. Może też zdarzyć się tak, że nieruchomość przypadnie w spadku po kimś bliskim w momencie, kiedy się jej nie potrzebuje. Można wtedy spieniężyć ją poprzez sprzedaż w skupie i zyskać spory zastrzyk gotówki na różne wydatki, a może nawet na zakup innej nieruchomości. Nie zapominajmy też o tym, że w spadku można także otrzymać dług, w tym również zadłużoną nieruchomość. W takiej sytuacji jej sprzedaż w skupie jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że sprzedaż nieruchomości w skupie będzie też zdecydowanie szybsza niż tradycyjna, kiedy trzeba szukać najpierw chętnego nabywcy, a potem liczyć na to, że zdecyduje się na zakup.

Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią FabrykaKreatywna.com

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.