Na czym polega piaskowanie elewacji?

Co zrobić, kiedy elewacja z cegły jest zabrudzona? Zwykłe czyszczenie może nie dać spodziewanych rezultatów. Konieczne jest piaskowanie cegły. Na czym polega i czym się je wykonuje? Warto dowiedzieć się z tego artykułu.

Czym jest piaskowanie i jaka jest jego historia?

Piaskowanie to obróbka strumieniowo-ścierna i jedna z najpopularniejszych metod czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. W 1870 roku opatentował ją Benjamin Chew Tilghman. Piaskowanie to proces technologiczny, który polega na wykorzystaniu różnego rodzaju ścierniwa. Jest ono „wyrzucane” na daną powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy.

Do piaskowania używa się specjalnego urządzenia – piaskarki. Ścierniwem natomiast mogą być różnego rodzaju materiały. Zazwyczaj jest to piasek kwarcowy, ale można także wykorzystać:

  • elektrokorund
  • szklane kulki
  • stalowy śrut
  • garnet
  • zmielone skorupy orzechów
  • potłuczone kawałki szkła

Co daje piaskowanie elewacji?

Jak już wspomniano, piaskowanie elewacji polega na napylaniu na oczyszczoną powierzchnię drobin kruszywa pod wysokim ciśnieniem. Drobiny uderzając o elewację, odrywają cząsteczki brudu i pozostawiają czysty budynek. Piaskowanie elewacji ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi chwalą skuteczność tej metody i szybkość jej działania. Drudzy natomiast wskazują jej inwazyjność. Często podczas piaskowania elewacji dochodzi do mikrouszkodzeń. Na wszystko jest jednak rada. Wystarczy zastosować piaskowanie niskociśnieniowe (0,5-4 bara), aby zminimalizować negatywne oddziaływanie ścierniwa na cegłę lub zaprawę.

Piaskowanie starej cegły – na co uważać?

Piaskowanie jest procesem, który należy przeprowadzić ostrożnie. Często cegła jest stara i osłabiona przez wilgoć. Wtedy najlepiej przeprowadzić próbę piaskowania elewacji na małym fragmencie muru. Metody tej nie należy stosować do czyszczenia cegieł klinkierowych, cegieł nie do końca wypalonych, glazurowanych, szlifowanych i ręcznie formowanych. Powierzchnia tego rodzaju elewacji jest delikatniejsza od zwykłej cegły, dlatego można ją łatwo uszkodzić.

Jak przygotować się do piaskowania elewacji?

Zanim przystąpi się do piaskowani cegły, warto sprawdzić wytrzymałość muru. Jeśli jest bardzo zniszczony i zwietrzały, można go wzmocnić specjalnymi preparatami chemicznymi.

Wiele zależy też od doboru odpowiedniego kruszywa ścierającego. Podkreślamy, jeśli mur jest stary, należy dobrać bardziej miękkie ścierniwo. Sprawdzi się piasek kwarcowy o odpowiedniej frakcji, mączki dolomitowe, pokruszone łupiny orzechów kokosowych. Ciśnienie i optymalna odległość dyszy, przez którą przedostaje się kruszywo, mają kluczowe znaczenie. Warto je tak dopasować, aby nie uszkodzić powierzchni.

Przed rozpoczęciem piaskowanie należy osłonić inne elementy elewacji takie jak okna, obróbki blacharskie i parapety.

Piaskowanie na sucho i w osłonie wodnej

Piaskowanie można wykonać na dwa sposoby – na sucho lub w osłonie wodnej. Piaskowanie na sucho odbywa się przy wykorzystaniu dobranego do danej powierzchni ścierniwa i sprężonego powietrza. Z kolei piaskowanie w osłonie wodnej polega na tym, że urządzenie pracuje we mgle wodnej. Taka metoda nie sprawdzi się przy wszystkich elewacjach, natomiast można użyć jej podczas piaskowania wewnątrz budynku. Dzięki niej znacznie zmniejsza się pylenie za sprawą zastosowanej do piaskowania wody.

Zaletą piaskowania elewacji jest to, że wygładza powierzchnię i usuwa nawet głęboki brud. Jest pomocne, kiedy wszystkie inne metody czyszczenia elewacji nie zdadzą egzaminu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.