Najlepsze sposoby na utrzymanie chłodu w domu podczas upałów

Fale upałów to świetny pretekst do wygrzewania się na słońcu i cieszenia się ciepłą pogodą, ale mogą też być prawdziwym bólem, gdy wpłyną rachunki. Lato może być gorące, ale też drogie. Utrzymaj chłód w domu i niskie rachunki za klimatyzację dzięki naszej łatwej do śledzenia liście.

Zamknij rolety i zasłony
W te piękne, jasne, słoneczne dni łatwo nie zauważyć, ile ciepła wpuszczasz do domu przez okna. Światło przechodzące przez szybę w oknach może wywoływać efekt cieplarniany i ogrzewać dom. Używanie rolet i zasłon, aby odbijać światło i ciepło z powrotem na zewnątrz, może utrzymać Twój dom znacznie chłodniej za mniej. Ekrany słoneczne i folia okienna to inne opcje, które mogą znacznie zmniejszyć ciepło wpadające przez okna, jeśli masz ochotę na światło słoneczne, w przeciwnym razie rolety otwieraj tylko w chłodniejszych porach dnia, takich jak świt i zmierzch. Sterowanie roletami może odbywac się za pomocą inteligentnych urządzeń, które po zaprogramowaniu same się zasuwają lub odsuwają.

Zainstaluj oświetlenie
Aby utrzymać chłód w domu, musisz pomyśleć o drobiazgach. Żarówki mogą znacznie nagrzać pomieszczenie, a ponieważ są praktycznie przeszłością i niezbyt energooszczędne, w tym momencie i tak warto rozważyć ich wymianę. Wymień standardowe żarówki na energooszczędne świetlówki lub na oświetlenie LED o wysokiej wydajności, ponieważ nie generują one tyle ciepła i wyłączają światła, gdy nie są potrzebne, aby ogólnie oszczędzać energię rachunek.

Mądrze gotuj
Jedz zimne posiłki, gotuj na zewnątrz na grillu lub używaj kuchenki mikrofalowej do gotowania, jeśli to możliwe, aby zminimalizować ciepło w pomieszczeniu. Piekarniki i płyty grzejne mogą szybko podnieść temperaturę w domu, sprawiając, że jest gorąco i szybko. Użyj okapu lub wentylatora, aby wypchnąć gorące lub wilgotne powietrze na zewnątrz. Sprawdź piekarnik, włączając światło i patrząc przez szybę, zamiast otwierać drzwi piekarnika – dzięki temu ciepło nie rozlewa się i nie nagrzewa się w domu.

Wyłącz i odłącz elektronikę
Telewizory i inne urządzenia elektroniczne mogą wytwarzać ciepło, jeśli nie są odłączone od gniazdka, nawet jeśli są wyłączone. Większość naszych urządzeń elektronicznych wytwarza więcej ciepła, niż nam się wydaje, zwłaszcza gdy próbujesz utrzymać chłód w swoim domu. Im większy ekran, tym więcej potrzeba energii elektrycznej i tym więcej ciepła jest wytwarzane. Komputery, telewizory i inna elektronika generują sporo ciepła, gdy siedzisz w stanie bezczynności lub nawet gdy są wyłączone, więc odłączaj urządzenia, gdy nie są używane.

Napraw okna i drzwi
Ciepło może przenikać przez okna i drzwi, jeśli nie są szczelnie zamknięte lub są w złym stanie – co oznacza, że płacisz za wypuszczenie klimatyzowanego chłodnego powietrza na zewnątrz! Starsze okna i drzwi z pojedynczą szybą bez odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi są przez cały rok najgorszymi winowajcami kosztów energii. Jeśli to możliwe, wymień stare modele okien i drzwi.

Używaj wentylatorów do chłodzenia
Wentylator sufitowy łopatkowy lub wentylator przenośny zużywa znacznie mniej energii niż klimatyzator, ale są skuteczne tylko wtedy, gdy jesteś w pokoju, aby poczuć ich efekt chłodzenia, więc wyłącz je, gdy wychodzisz. Czy wiesz, że kierunek pracy wentylatora sufitowego będzie miał wpływ na utrzymanie chłodu w domu? Uruchom wentylatory sufitowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, gdy jesteś w pokoju, aby zachować chłód przez parowanie.

Wyczyść filtry klimatyzatora
Podczas gdy Twój system klimatyzacji pracuje w godzinach nadliczbowych w lecie, filtr jest używany częściej niż zwykle i dlatego będzie brudniejszy. Zmieniając przenośny filtr powietrza mniej więcej co miesiąc w tym sezonie wysokiego użytkowania, umożliwia łatwy przepływ powietrza, dzięki czemu działa on wydajniej i oszczędza energię.

Używaj mniej gorącej wody
Ustaw podgrzewacz ciepłej wody na niższą temperaturę, aby działał mniej i wytwarzał mniej ciepła – chłodniejszy prysznic to również świetny sposób na ochłodzenie się po dniu spędzonym na słońcu! Gorące prysznice powodują nadmierną wilgotność w domu, która zatrzymuje ciepło i zwiększa gęstość powietrza, dlatego:

Planuj z wyprzedzeniem
Nie każda metoda musi być natychmiastowa, jeśli chcesz zachować chłód w swoim domu. Jest kilka rzeczy, które możesz teraz zrobić, a które przyniosą korzyści w przyszłym roku i przez wiele lat.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.