Odmiany czereśni nadające się do uprawy w ogrodzie

Czereśnia jest jednym z najczęściej spotykanych drzewek w przydomowym ogródku. Od 2017 zajmuje ona 3 miejsce w rankingu najlepszych drzew owocowych. Miejsce na podium wywalczyła sobie swoim niepowtarzalnym smakiem, który wielu przypada do gustu oraz wieloma korzyściami płynącymi ze spożywania jej.

Smaczne i soczyste owoce wpływają pozytywnie na stan zdrowia człowieka pomimo, że składają się aż w 80 procentach z wody. W tak niewielkiej zawartości soku znajduje się duża ilość witamin i minerałów. Czereśnie w dawnej medycynie były wykorzystywane jako lek przeciwko wielu chorobą oraz poprawiają jakość stawów.

Tak wiele rodzajów stanowi trudny wybór, a więc który gatunek wybrać? Wszystko zależy od tego ile mamy czasu i chęci, aby opiekować się drzewkiem. Uprawa czereśni nie jest trudna i bardzo wymagająca, lecz niektóre odmiany potrzebują więcej uwagi.

Odmiany czereśni

 • Burlat – jest to odmiana odporna na niskie temperatury i raka bakteryjnego. Posiada ona wczesne, smaczne, czerwone owoce. Nie jest jednak drzewkiem małym, więc bez szczepień na karłowaty podkład nie nadaje się do hodowli w małych ogródkach.
 • Justyna – nowa odmiana odporna na pękanie, niskie temperatury i choroby. Owocuje późno i obficie, a na drzewie znajdują się duże ciemnoczerwone kuleczki. Niestety kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.
 • Kordia – odporna na raka bakteryjnego i mało podatna na pękanie. Owocuje późno, lecz smacznie i obficie. Minusem jest to, że jest bardzo podatna na mróz i przymrozki, więc nie może być uprawiana w chłodniejszych częściach kraju.
 • Sylvia – odporna na niskie temperatury, przymrozki i choroby, a dodatkowo nie jest atakowana przez ptaki. Owoce są mało podatne na pękanie, ciemnoczerwone i naprawdę smaczne.
 • Vera –  drzewa rosną średnio silnie, odporne na mróz i mało podatne na choroby. Odmiana średnio wczesna, o bardzo smacznych, dużych, ciemnoczerwonych owocach, mało podatnych na pękanie.
 • Hedelfińska – Średnio odporna na mróz i raka bakteryjnego. Ma dobrze rozwiniętą zdolność regeneracji. Ciemnoczerwone- filetowe- ciemnobrązowe i twarde owoce.

Pielęgnacja

Jak zając się sadzonką, aby wyrosło z niej piękne i silne drzewo? Najważniejszą czynnością jest zasadzenie drzewka, a najlepiej zrobić to na wiosnę, kiedy nie będzie narażona na niskie temperatury, ale zanim rozwiną się pąki oraz na jasień od września do października. Warto obciąć chore, połamane lub uschnięte korzenie sadzonki nim je zasadzimy. Czereśnie dość szybko się przyjmują i nie mają wymagań glebowych. Najlepsza gleba do sadzenia to gleba gliniasta lub wapienna, lecz drzewko urośnie na ziemi innego rodzaju (zalecane jest wzbogacenie ją w wapń). Będzie rosła na ziemi o średniej kwasowości. Po posadzeniu nie wymaga cięcia, korona układa się w naturalny sposób. Można skrócić drzewka nie rozgałęzione do 90-100 centymetrów od ziemi. Na zimę dla młodych drzewek zalecane jest bielenie kory. Czereśnie należy nawozić substancjami chroniącymi przed rakiem bakteryjnym oraz wzbogacającymi glebę o wapno i potas. Najważniejszy jest dostęp drzewka do światła, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Warto również odchwaszczać ziemie wokół sadzonki ręcznie nie używając żadnych środków chemicznych. Sadzonkę osłonić przed zwierzętami.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Komentarze (01)

 • Venus

  30 grudnia 2019 / 2 lata ago

  O ile dla samej czereśni nie ma problemu, by kwitła sobie w sąsiedztwie żywopłotu z tui o tyle, jest ona atakowana przez grzyby, wegetujące w tujach. To problem, gdyż taka czereśnia musi być atakowana chemią by prawidłowo się rozwijała.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.