Odzież ochronna – wszystko, co powinieneś wiedzieć na jej temat

Jak wiesz, na rynku istnieje wiele firm, które różnią się od siebie branżą. Może być to firma budowlana, ubezpieczeniowa czy też ochroniarska. W zależności od specyfikacji i jej działania, potrzebny jest odpowiedni ubiór. Co więcej, wymagają tego przepisy BHP. Sprawdź, co wchodzi w skład odzieży ochronnej i jakie firmy powinny koniecznie wykorzystywać taką odzież.

Jakie elementy wchodzą w skład odzieży ochronnej?

Podczas wykonywania prac w trudnych warunkach należy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Wszystkie osoby, zarówno te, które są fachowcami w swojej branży, jak i amatorzy powinni zabezpieczyć swoje życie i zdrowie przed ewentualnymi wypadkami podczas wykonywania danej pracy. Niezbędnymi elementami odzieży ochronnej będą zatem: kask; okulary ochronne; maska zabezpieczająca drogi oddechowe; nauszniki; osłonka na twarz; rękawice robocze; kombinezon; kurtka; bluza; buty ochronne czy też nakolanniki, które posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające wysoką wytrzymałość na działanie wielu czynników zewnętrznych.

Główną rolą odzieży ochronnej jest jak największe zminimalizowanie ryzyka, które związane jest z wykonywaniem określonych czynności zawodowych. Według obowiązujących przepisów BHP, w naszym kraju to pracodawca musi zapewnić użytkownikowi odzież ochronną. Obowiązek stosowania takiej odzieży jest wtedy, kiedy pracownik wykonuje czynności zagrażające jego zdrowiu i życiu. A więc będą to sytuacje związane na przykład z takimi zagrożeniami jak oparzenia, wybuch, wstrząsy, porażenie prądem, uszkodzenia mechaniczne, zagrożenia substancjami chemicznymi i biologicznymi lub czynniki atmosferyczne.

Odzież ochronna – podsumowanie informacji

Podsumowując powyższe informacje, należy zaznaczyć, że stosowanie odzieży ochronnej nie tylko wpływa na bezpieczeństwo wykonywanej pracy, ale również jest wymogiem określonym w przepisach BHP. Należy ją stosować przy wykonywaniu konkretnych prac, które szczególnie narażają Cię na niebezpieczeństwo.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.