Ogranicznik przepięć do czego służy?

Ogranicznik przepięć dawniej znany był pod nazwą odgromnika. Jest to urządzenie zabezpieczające, które pozwala chronić aparaturę elektryczną przed przepięciami przejściowymi. Zadaniem urządzenia jest ograniczenie czasu trwania oraz częstotliwości wystąpienia prądu następczego.

Dlaczego powstają przepięcia?

Co do zasady napięcie w sieci jest stałe, jednak czasem dochodzi do tzw. przepięć, czyli krótkotrwałych i nagłych skoków napięcia. Wówczas wartość znacznie przewyższa przyjęte prawidłowe normy.

Przyczyny, które wywołują wystąpienie przepięcia mogą być różne, chociaż najczęściej mają one związek z uderzeniem pioruna, który niesie ze sobą ogromny ładunek elektryczny. Piorun uderzyć może zarówno w budynek, jak i w inne komponenty wchodzące w skład sieci elektrycznej, znajdującej się w oddaleniu od miejsca wystąpienia przepięcia. Przed uderzeniem pioruna w budynek mieszkalny chronią piorunochrony, jednak jak uchronić się przed innymi rodzajami?

Jak uchronić się przed przepięciami?

Przed przepięciami można się skutecznie chronić, jednak konieczne jest zainstalowanie specjalnego urządzenia, którym jest ogranicznik przepięć. Są to specjalne aparaty elektryczne, które można zamontować w sieci elektrycznej w celu ochrony. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli ograniczników, a rodzaj urządzenia należy dobrać indywidualnie, uwzględniając potrzeby danej instalacji.

Gdzie stosowane są ograniczniki przepięć?

Obecnie stosowanie ograniczników przepięć jest właściwie standardem w nowopowstających budynkach. Urządzenia montowane są także wtedy, gdy remontowi poddawana jest stara instalacja elektryczna. Dlaczego? Ponieważ montaż pozwala zabezpieczyć domowe sprzęty przed uszkodzeniem.

Bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie sieci zabezpieczeń oraz korzystanie z właściwych urządzeń zabezpieczających. Zaleca się stosowanie 3-stopniowego, kaskadowego systemu ochrony przeciwprzepięciowej. Urządzenia typu 1, 2 oraz 3 charakteryzują się różną klasą czułości, pozwalają zniwelować szkodliwy wpływ na sprzęty o różnej czułości na przepięcia sieci elektrycznej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.