Ogrody zimowe, czyli odrobina lata w środku zimy

Ogrody zimowe to sposób, aby zapewnić sobie odrobinę lata w środku mroźnej zimy. Oczywiście warto o ich budowie pomyśleć jeszcze na etapie projektowania domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobudować pomieszczenie kubaturowe do już istniejącej posesji. Stwórz swój cichy zakątek z dala od zgiełku miasta i ciesz się spokojnymi chwilami spędzonymi w ogrodzie zimowym.

Budynek z ogrodem zimowym, czyli dom idealny

Ogrody zimowe znane były już w XVII i XVIII wieku. Zachowały się nawet zapiski króla Jana III Sobieskiego do swojej ukochanej żony Marysieńki, w których wspomina o tym, że chętnie zakosztowałby owoców z figarni lub pomarańczarni. Ogrody zimowe w tamtych czasach miały charakter pomarańczarni, w których hodowano egzotyczne owoce i rośliny.

Obecnie pomieszczenia kubaturowe przylegające do budynku pozwalają przywołać słoneczne lato w środku mroźnej zimy. Tylko od Ciebie zależy czy w ogrodzie zimowym urządzisz salonik, jadalnię, czy bibliotekę.

Ten element architektury sprawi, że Twój dom stanie się budowlą z Twoich marzeń. Nic nie będzie zakłócało Twojego spokoju podczas chłodnych wieczorów. Widok roślinności i kwiatów poprawi nastrój, a luksusowe meble i bibeloty, którymi się otoczysz stworzą przytulny klimat.

Ogrody zimowe pełne ciepła nawet w środku zimy

Ludom Północy ogrody zimowe pomagają przetrwać srogą zimę. To właśnie widok zieleni – bujnej roślinności i pięknych kwiatów sprawia, że nie tęsknią oni za latem. Człowiek od wieków pragnął kontaktu z naturą. Wszyscy wiemy, jak szaruga, śnieg i trzaskający mróz działają na naszą psychikę. Mamy ochotę znaleźć klucz do innego świata tak, jak zrobiła to Alicja z krainy czarów. Takimi niezwykłymi krainami są ogrody zimowe.

Jeśli odpowiednio ogrzejesz ogród zimowy, nawet w sercu zimowej zamieci będziesz cieszyć się ciepłem płynącym z kominka.

Tropikalne ogrody zimowe – królestwo roślin i kwiatów

W ogrodzie zimowym możesz przywołać klimat rodem z azjatyckich tropików. Wszystko zależy do tego, na jaką roślinność się zdecydujesz.

Musisz wiedzieć, że gatunki takie jak storczyki, kawa, drzewka cytrynowe, oleandry, gardenie i kaktusy zimą przechodzą w stan spoczynku. Wtedy idealną dla nich temperaturą jest ta nieprzekraczająca 15 stopni Celsjusza.

Figowce, róże chińskie i palmy lubią ciepło, więc nawet ogrzewanie w ogrodzie zimowym nie będzie im przeszkadzało w prawidłowym wzroście. Pamiętaj jednak, że kiedy zdecydujesz się na tego typu roślinność, powinieneś zapewnić jej także odpowiednią wilgotność. Konieczne będzie jej zraszanie.

Jeśli masz ochotę na aranżację charakterystyczną dla dalekowschodnich krain, pomyśl o bambusie, azaliach, kameliach japońskich czy herbacie chińskiej.

Egzotyczna dżungla w ogrodzie zimowym

Wiele osób decyduje się na egzotyczny ogród zimowy. Podstawa są tu oczywiście kwiaty, ale także zwierzęta. Warto poświęcić uwagę szczególnie zwierzętom z działów terrarystycznych – pająkom, legwanom, waranom, gekonom oraz kameleonom.

W otoczeniu bujnej roślinności takie egzotyczne stworzenia będą się czuły idealnie, a Ty przywołasz klimat wilgotnej i parnej dżungli wraz z jej kolorami i zapachami.

Aby Twój ogród zimowy był jeszcze bardziej egzotyczny, możesz pokusić się o fontannę lub oczko wodne. Będą nie tylko rozkoszą dla oka, ale poprawią mikroklimat w pomieszczeniu, sprawiając, że roślinom i kwiatom nie zabraknie wilgoci.

Ogrody zimowe mogą być prawdziwymi cudami architektury. Oczywiście pod warunkiem, że ich budową zajmie się profesjonalna firma z dużym doświadczeniem.

Decydując się na ogród zimowy, masz szansę spełnić swoje marzenia o zacisznym zakątku pełnym bujnych kwiatów i roślin. Dodatkowo Twój dom zyska luksusowy i elegancki wygląd.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.