Opór dyfuzyjny a jego wpływ na szczelność okien

Wykańczając budynek mieszkalny, ogromną rolę przywiązujemy do tego, by newralgiczne elementy, takie jak drzwi i okna, charakteryzowały się maksymalną szczelnością. To całkowicie zrozumiałe – szczelne okna to mniejsze wydatki na ogrzewanie oraz prawdziwy komfort. Czy jednak oznacza to, że zastosowane przez nas środki izolacyjne podczas montowania okien powinny być całkowicie nieprzepuszczalne? Jak się okazuje – nie do końca.

Jeśli zależy nam na tym, by nasz dom nie został zawilgocony, musimy zastosować materiały o odpowiednim oporze dyfuzyjnym. Czym jest opór dyfuzyjny i jak powinien wyglądać w przypadku dobrze zamontowanych okien? Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Co to jest opór dyfuzyjny?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest opór dyfuzyjny i jaki ma wpływ na warunki, które panują wewnątrz budynku po wykonaniu montażu okien. Mówiąc krótko, opór dyfuzyjny to parametr, który określa zdolność do zatrzymywania pary wodnej w przypadku danego materiału. Jest on odwrotnie proporcjonalny do paroprzepuszczalności.

Dlaczego materiały montażowe nie mogą być całkowicie nieprzepuszczalne?

Wydawać by się mogło, że zastosowanie materiałów o maksymalnie wysokim oporze dyfuzyjnym jest w przypadku montażu okien najlepszym rozwiązaniem. Powinno nam to bowiem zapewnić maksymalną szczelność w otworach okiennych, a tym samym zmniejszyć ryzyko zawilgocenia pomieszczeń. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą.

Musimy bowiem mieć świadomość, że materiały, które nie przepuszczają pary wodnej, zastosowane na zewnątrz okien sprawiają, że woda nagromadzona w szczelinach (np. w wyniku opadów deszczu, czy tez kondensacji międzywarstwowej) nie może odparować i wnika w ściany oraz niszczy pianę montażową.

Jak powinien rozkładać się opór dyfuzyjny w przypadku poszczególnych warstw?

W przypadku warstwowego montażu okien, możemy wyróżnić trzy warstwy, które powinny mieć nieco inne parametry, w tym również inny opór dyfuzyjny. Zewnętrzna warstwa (od strony środowiska zewnętrznego budynku) powinna być paroprzepuszczalna, by umożliwić odparowanie wody, która może wkroplić się w złączu pomiędzy ościeżnicą a ościeżem gromadzi się w pobliżu okienale dodatkowo powinna uniemożliwić przenikanie wody opadowej do złącza (podobnie jak goretex) Podobnie jest w przypadku warstwy środkowej, choć w jej przypadku opór dyfuzyjny może być już nieco większy. Ponadto warstwa środkowa powinna charakteryzować się skuteczną izolacją termiczną i akustyczną. Kluczowe znaczenie dla szczelności okien mają z kolei materiały stosowane w warstwie wewnętrznej (od strony pomieszczenia). W tym przypadku opór dyfuzyjny powinien być jak najwyższy (wyższy od strefy środkowej)Reguluje to odpowiednio przepływ pary wodnej z pomieszczenia do środowiska zewnętrznego.

Co daje dobrze wykonany ciepły montaż okien?

Odpowiednio wykonany warstwowy (potocznie nazywany „ciepłym”) montaż okien ma wiele zalet. Z tego właśnie powodu jest coraz częściej wykorzystywaną metodą. Wśród najmocniejszych jego stron, poza łatwością, estetyką i wytrzymałością tego rozwiązania, nie sposób pominąć również kompleksowej ochrony ościeża i ościeżnicy przed degradacja bilogiczną. Ta metoda montażu okien gwarantuje nam bowiem zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną. Nie musimy również obawiać się wykroplenia wilgoci w pomieszczeniach właśnie w ościeżu, która mogłaby przyczynić się do rozwoju pleśni. Wszystko właśnie dzięki odpowiedniemu oporowi dyfuzyjnemu w poszczególnych warstwach izolacji okna.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.