Optymalizacja procesu budowlanego w kontekście prac deskowaniowych

Prace deskowaniowe są jednymi z bardziej pracochłonnych i kosztotwórczych zadań podczas wykonywania robót budowlanych. Jednymi z elementów wspomagających działania projektantów podczas rozmieszczania urządzeń formujących są programy informatyczne. Nie tylko ułatwiają one rozplanowanie poszczególnych elementów, ale też sporządzają zestawienia niezbędnych części czy koszty ich zakupu. Jak zoptymalizować proces prac dekowaniowych? Sprawdź!

Dobór deskowań – co należy brać pod uwagę?

Dobierając właściwe deskowania, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które można podzielić na cztery grupy. Należą do nich aspekty:

  • techniczne – nośność szalunków, technologiczność systemu czy też ciężar podstawowego elementu,
  • organizacyjne – cykl procesu, warunki i logistyka na placu budowy czy też pora roku,
  • ekonomiczne – koszty zakupu/dzierżawy oraz robocizny,
  • środowiskowe – bezpieczeństwo, możliwość recyklingu zastosowanych elementów, brak negatywnego oddziaływania na środowisko.

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe dopasowanie deskowań?

Podczas realizowania prac monolitycznych najkosztowniejszym i najbardziej pracochłonnym procesem jest wykonanie deskowań (szalunków). Odpowiednie dopasowanie rozwiązań pozwala znacząco zmniejszyć koszty, ale przede wszystkim przyspieszyć realizację projektu i szybciej zakończyć budowę obiektu. – “Co ciekawe, analizując dane kosztorysowe, można zauważyć, że w przypadku wykonywania ścian piwnic wielorodzinnych budynków mieszkalnych nakłady na tego typu prace obejmują nawet 60% całkowitych kosztów wzniesienia ścian” – wyjaśnia ekspert z firmy Doka.

Firmy budowlane mogą wybierać spośród różnych rodzajów deskowań, oferowanych przez kilkunastu producentów. Chcąc wybrać właściwe rozwiązania, muszą dokładnie przeanalizować wymagania i oferowane systemy, gdyż tylko tak jest możliwe bezpieczne zrealizowanie prac i uzyskanie zadowalających efektów. Ogromnym udogodnieniem dla pracowników branży budowlanej są programy komputerowe, które wspierają w doborze systemów deskowań. Niestety, przedstawiają one jeden wariant rozwiązań, a tym samym nie umożliwiają skorzystania z korzystniejszych opcji. Z tego też względu pomocne okazuje się z usług fachowców specjalizujących się w optymalizacji procesu budowlanego.

Firmy te stosują sprawdzone algorytmy, które umożliwiają znalezienie racjonalnych systemów szalunków, z uwzględnieniem czynników technicznych, organizacyjnych, ekonomicznych i środowiskowych. Oprogramowanie to dostarcza szeregu informacji, również w zakresie czasu montażu i demontażu szalunków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.