Panel dotykowy – włącznik światła czy klucz do zarządzania całym domem

Jeśli myślicie, że zarządzanie domowym oświetleniem ogranicza się tylko do systemu włączników, rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach, to jesteście w wielkim błędzie. Współczesne włączniki potrafią naprawdę wiele i wbrew pozorom mogą wpływać na niemal wszystkie domowe instalacje, a nawet generować znaczące oszczędności. Odpowiadają za to dotykowe panele szklane, które podbijają obecnie rynek elektryczny. Jak działają i kiedy warto je zastosować? O tym przeczytacie w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Kilka podstawowych informacji – jak wymienić włączniki tradycyjne na panele szklane?

Panele dotykowe to niezmiernie praktyczne i wygodne rozwiązania. Aby je wprowadzić do naszych domów nie potrzeba specjalnie skomplikowanej i dedykowanej instalacji. Wystarczy zamontować je na miejscu wcześniejszych włączników. Sama instalacja również jest analogiczna do montażu zwykłych produktów, dlatego każdy bez trudu może poradzić sobie z zamontowaniem tego typu włączników.

Panele przywierają do powierzchni ściany, a na płaskiej powierzchni ramki nie występują żadne guziki – mamy do czynienia z całościową, jednolitą i elegancką taflą.

Estetyka czy również względy praktyczne?

Można by rzecz, że panele szklane to przede wszystkim ciekawa forma wyposażenia nowoczesnych wnętrz, stawiających na minimalizm i prostotę elementów. Sporo w tym racji.

Dotykowe panele szklane powszechnie stosuje się w aranżacjach minimalistycznych, w duchu skandynawskim lub japońskim, choć potrafią także wpisać się we wnętrza industrialne. Duże możliwości aranżacyjne daje szeroki wachlarz kolorów ramki. Możemy więc wybierać spośród klasycznych odcieni złota i srebra lub postawić na czerń, biel albo tak modne ostatnio subtelne złoto, o lekko chłodnej tonacji, z nutą różu.

Do czego może się przydać szklany panel dotykowy?

Pierwszą i najbardziej podstawową funkcjonalnością tego urządzenia jest oczywiście zarządzanie oświetleniem w danym wnętrzu. Trzeba jednak przyznać, że szklane panele potrafią zdecydowanie więcej.

Przede wszystkim z ich pomocą możemy kontrolować nie tylko jedną lampę, a kilka oddzielnych obwodów, niekoniecznie znajdujących się w tym samym pomieszczeniu. Niektóre modele dodatkowo mają funkcję budowania i zapisywania scen świetlnych.

Co to takiego? Mianem sceny świetlnej określa się współświecenie różnych produktów we wnętrzu. Ma ono na celu stworzenie konkretnych warunków i atmosfery. Przecież nieco inaczej budujemy przestrzeń świetlną, kiedy chcemy się zrelaksować, niż gdy wydajemy duże przyjęcie.

Z pomocą panelu dotykowego, zapisujemy ustawienia kilku lub nawet kilkunastu scen świetlnych, dzięki czemu zawsze możemy do nich powrócić. Wystarczy jedno kliknięcie.

Panele umożliwiają ściemnianie i rozjaśnianie światłą w zależności od aktualnych potrzeb. Dodatkowo, współpracują także z czujnikami ruchu. Dzięki temu, włączającą i wyłączają światło, gdy wyczuwają naszą obecność w konkretnej przestrzeni.

Warto też dodać, że znacząca część paneli bywa też wyposażona w pilota lub połączona z dedykowaną aplikacją, dzięki czemu zarządzanie oświetleniem staje się jeszcze wygodniejsze.

Szklane panele a system Smart House

Patrząc na dotychczasowe funkcjonalności, łatwo można zauważyć, że szklane włączniki potrafią być idealnym rozwiązaniem do zintegrowania z systemem Smart House. Na czym on polega?

To kompleksowe rozwiązanie przyszłości, dzięki któremu zarządzamy wszystkimi domowymi instalacjami i większością urządzeń, z poziomu jednego panelu. W jednym miejscu regulujemy poziom oświetlenia w pomieszczeniu, ustawiamy zróżnicowane temperatury dla każdego wnętrza, a nawet programujemy kalendarz uruchamiania się zraszaczy w ogrodzie. W takich warunkach dom staje się skrajnie wygodny i przyjazny dla użytkowników.

Dotykowe panele szklane w tej funkcji, zamiast tylko kontrolować światło w jednym pomieszczeniu, stają się domowym centrum zarządzania niemal wszystkim – od lampki nocnej po automatyczny odkurzacz.

Co ciekawe, tak dokładna kontrola nad poszczególnymi urządzeniami, prowadzi do znaczących oszczędności. Zmniejszenie natężenia światła, regulacja temperatury, wyłączanie większości urządzeń, gdy nie ma nas w domu – to tylko niektóre korzyści, które zyskujemy wprowadzając system Smart House. Warto zatem rozważyć tego typu rozwiązanie i wykorzystać niby zwykłe włączniki światła na wiele różnych sposobów.

Jeśli szukasz praktycznych i funkcjonalnych urządzeń elektrycznych dla Twojego domu, koniecznie odwiedź stronę Gajwer.pl, na której znajdziesz sporo rozwiązań najwyższej klasy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *