Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne

Wśród odnawialnych źródeł energii, można wyróżnić energię słoneczną. Zyskała ona ogromną popularność, dzięki swojej dostępności i prostocie. Do przetwarzania energii słonecznej wykorzystuje się m.in. kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne. Mimo, że są to podobne urządzenia i często ciężko rozpoznać co widnieje na dachu, to ich specyfika działania się diametralnie różni. Jednym z niewielu wspólnych cech tych dwóch technologii jest właśnie możliwość przetwarzania energii słonecznej. Na czym polegają różnice? Poniżej przedstawiamy krótką analizę.

Produkt przetwarzania energii słonecznej

Podstawową różnicą między modułami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi jest wytwarzana energia. Fotowoltaika przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne odbierają z promieni słonecznych energię cieplną. Fotowoltaika pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, natomiast instalacja solarna uczestniczy w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej oraz w ogrzewaniu domu.

Budowa modułów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Moduły fotowoltaiczne są bardzo proste w budowie. Są złożone z niewielkich ogniw (zazwyczaj krzemowych), aluminiowej ramy, szyby i okablowania.

Najbardziej popularne, płaskie kolektory słoneczne są zbudowane z hartowanej szyby, absorbera, miedzianego orurowania i obudowy.

Dodatkowe wyposażenie

Na cały system fotowoltaiczny, oprócz modułów fotowoltaicznych składają się m.in.: okablowanie, zabezpieczenia elektryczne oraz oczywiście inwerter fotowoltaiczny. Do systemu solarnego należy dodać orurowanie, sterownik, pompę oraz zbiornik.

Koszty instalacji fotowoltaicznej i solarnej

Instalacja fotowoltaiczna pokrywająca zapotrzebowanie energetyczne typowego domu to koszt około 20 tys. zł. Instalacja solarna dedykowana do przygotowania ciepłej wody użytkowej to koszt maksymalnie 10 tys. zł. W obu przypadkach, na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników.

Na pierwszy rzut oka, instalacja PV oraz system solarny są do siebie bardzo podobne. Wynika to głównie z systemu montażowego. Oba systemy są zazwyczaj montowane na dachu budynku. Ponadto, obie instalacje działają praktycznie bezobsługowo.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.