Panele na ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach znaczną przewagą w systemach ogrzewania pochwalić się może ogrzewanie podłogowe. Jest niezwykle wygodne, oddziałuje z powierzchni całej podłogi, a nie tylko z grzejnika umieszczonego pod oknem. Ponadto, ogrzewanie podłogowe jest bardziej efektywne i można do niego dobrać intuicyjne urządzenia, które praktycznie nie wymagają interwencji człowieka. Osoby, które decydują się na ten sposób ocieplenia, zastanawiają się nad materiałem na wykończenie podłogi oraz szukają sposobów na uniknięcie układania płytek w każdym pomieszczeniu. Wybawieniem mogą okazać się panele na ogrzewanie podłogowe.

Panele a ogrzewanie podłogowe – czy to się uda?

Trwające wiele lat przekonanie, że ogrzewania podłogowego pod żadnym pozorem nie wolno łączyć z panelami, już dawno odeszło do lamusa. Obecne technologie pozwalają na takie połączenia, które dają znacznie lepsze rezultaty, niż współpraca ogrzewania podłogowego z płytkami. Wszystko zależy głównie od rodzaju paneli, ich grubości, wytrzymałości i innych parametrów. Choć prawda jest taka, że obecnie nawet standardowe panele świetnie sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Jakie panele wybrać do ogrzewania podłogowego?

Panele na ogrzewanie podłogowe to fantastyczny wybór, który wpłynie na ogólny wygląd pomieszczenia i sprawi, że stanie się niezwykle przytulne. Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe warto sprawdzić, czy producent zaleca stosowanie ich właśnie w połączeniu z tym systemem grzewczym. Z pewnością warto zrezygnować całkowicie z grubych paneli, gdyż utrudnione będzie wtedy przewodzenie ciepła. Mając na uwadze te dwie kwestie, można szukać paneli podłogowych o najróżniejszych wzorach i kolorach. Ważne, by pasowały charakterem do reszty wnętrza i by sprawiały wrażenie przytulności.

Warto zaznaczyć, że z punktu widzenia ogrzewania podłogowego, nie mają znaczenia takie parametry, jak klasa ścieralności czy design. Oznacza to, że panele na ogrzewanie podłogowe to równie łatwy i przyjemnym wybór, jak w przypadku tradycyjnych paneli, które nie będą układane na ogrzewaniu podłogowym.

O czym należy pamiętać podczas układania paneli?

Bardziej istotną kwestią, niż sam rodzaj paneli, jest ich układanie. Trzeba wziąć pod uwagę, iż na skuteczność ogrzewania mają wpływ podkłady oraz folie układane na posadzce. Są to elementy obowiązkowe, o których nie wolno zapominać podczas układania nawierzchni z laminowanych desek. Dobierając odpowiednie podkłady i folie, należy zwrócić uwagę na ich parametry, gdyż niektóre produkty w ogóle nie mogą być łączona z ogrzewaniem podłogowym, gdyż nie są w stanie dobrze przewodzić ciepła. Optymalnym wyborem mogą okazać się folie połączone z podkładami, które bardzo często dedykowane są dla pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.

Kolejna kwestia, która będzie mieć wpływ na działanie ogrzewania oraz zachowania samych paneli, jest system położenia. Warto wziąć pod uwagę stworzenie kilku przerw dylatacyjnych, które pozwolą panelom spokojnie pracować podczas nagrzewania. Dylatacje mogą skutecznie zapobiec wybrzuszaniu paneli, co negatywnie wpływa na późniejsze przewodzenie ciepła.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.