Pielęgnacja trawnika – podstawowe narzędzia

Piękny ogród to marzenie wielu z nas. Jednak nie zapominajmy, że aby naprawdę ładnie wyglądał, musimy włożyć w to sporo wysiłku. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem, możemy czuć się nieco przytłoczeni różnorodnością i ilością dostępnych sprzętów. Dowiedzmy się zatem, które z nich są niezbędne do pielęgnacji trawnika.

Koszenie trawy

Trudno wyobrazić sobie letni wypoczynek w ogrodzie z trawą po kolana, dlatego też w pierwszej kolejności musimy kupić odpowiednią kosiarkę. Wybór tego typu sprzętów jest bardzo szeroki. Najtańszą i jednocześnie utrzymującą trawę w najlepszej kondycji jest kosiarka ręczna. Działa na bardzo prostej zasadzie – popychając urządzenie, wprawiamy w ruch bęben, na którym znajdują się ostrza przycinające trawę. Takie kosiarki są ekologiczne i łatwe do przechowywania oraz konserwacji. Ponadto nie strzepią źdźbeł, dzięki czemu nie robią się one suche na końcach. Jeżeli powierzchnia naszego trawnika nie przekracza 200 m2, to z powodzeniem możemy zdecydować się na właśnie taki produkt. Wadą tego urządzenia jest jednak fakt, że koszenie nim zajmuje dość dużo czasu.

W przypadku, kiedy nasz trawnik ma więcej niż 200 m², lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. Pamiętajmy jednak, że musimy zapewnić jej źródło zasilania nawet w najodleglejszych zakątkach naszego ogrodu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy kosiarkę akumulatorową. Urządzenie to nie wymaga podłączenia do prądu, ponieważ posiada silnik elektryczny, który napędza akumulator do kosiarki. Najlepsze akumulatory do kosiarek znajdziesz na: https://ogrodexmilicz.pl.

Z kolei posiadacze trawników o powierzchni większej niż 600 m² powinni przemyśleć zakup kosiarki spalinowej. Jest to urządzenie o dużej mocy i pozwoli najszybciej uporać się z pracą.

Koszenie trawy

Fachowa pielęgnacja trawnika

Aby nasz trawnik prezentował się jeszcze bardziej okazale, warto wyposażyć się w kilka drobniejszych przyborów. Jednym z nich jest aerator. To urządzenie do napowietrzania gleby. Możemy wybrać taki w formie specjalnych nakładek na buty lub w postaci walca z kolcami. Aerację wykonamy także przy użyciu zwykłych wideł.

Wertykulacja z kolei to usuwanie z trawnika warstwy mchu, resztek obumarłych roślin i tzw. filcu. Polega na pionowym cięciu darni na głębokość ok. 5-15 mm. Zabieg ten ma cel nie tylko estetyczny. Pomaga także zwiększyć dostęp wody, światła oraz tlenu do gleby. Wykonamy go przy użyciu grabi ogrodniczych lub wertykulatora ręcznego albo mechanicznego.

W ogrodzie niezastąpiony jest także tradycyjny, okrągły szpadel. Za jego pomocą wyrównamy brzegi trawnika i oddzielimy go od innych fragmentów ogrodu, np. rabat z kwiatami.

 

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.