Poznaj zalety budynków szkieletowych

Budynki szkieletowe są niezwykle powszechne w takich krajach jak USA, Kanada czy Skandynawia. W Polsce nadal budzą pewną obawę, jednak mimo tego z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Domy budowane w technologii szkieletowej mają swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się, planując budowę. Na czym polega budowa domu w tej technologii i co przemawia na jej korzyść? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom budynków szkieletowych.

Czym jest konstrukcja szkieletowa?

Konstrukcja szkieletowa domu składa się z drewnianej ramy a ściany budowane są w sposób warstwowy. Pierwszą z nich jest poszycie wewnętrzne wykonane z płyty drewnopochodnej, gipsowo-włókninowej lub gipsowo-kartonowej. Gotowa konstrukcja zostaje usztywniona płytą OSB, a wnętrze wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Warstwę zewnętrzną stanowi wiatro-izolacja i system ocieplenia, do którego najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Ostatnia ochrona to tynk zewnętrzny.

Ze względu na rodzaj budynku wyróżniamy trzy style domów szkieletowych różniące się konstrukcją i sposobem budowy. Są nimi dom kanadyjski, skandynawski i niemiecki.

Trwałość budynków szkieletowych

Podstawową obawą przed budową domów szkieletowych jest ich trwałość. Polacy żyją w przekonaniu, że domy z drewna nie są tak długowieczne jak murowane. Jest to jednak błędne rozumowanie, ponieważ domy szkieletowe mają podobny czas eksploatacji, jak te budowane w sposób tradycyjny.

Krótki czas budowy

Pierwszą z zalet domów szkieletowych jest przede wszystkim czas realizacji, który wynosi zaledwie kilka dni (oczywiście wcześniej elementy domu muszą być wyprodukowane i zostać dostarczone na budowę, jako prefebrykaty). Dla porównania budując dom w technologii murowanej, musielibyśmy czekać aż kilka miesięcy. Konstrukcja szkieletowa jest znacznie szybsza w wykonaniu, co wynika z faktu, że jedynym elementem wymagającym zastosowania ciężkiego sprzętu i wody jest fundament.

Kiedy warto rozważyć postawienie domu w technologii szkieletowej? Wejdź na stronę i dowiedź się więcej: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-kiedy-warto-rozwazyc-postawienie-domu-w-tej-technologii.

Komentarze (01)

  • Janusz, Skomielna

    1 stycznia 2020 / 8 miesięcy temu

    Jaki koszta w odniesieniu do budowy metodą tradycyjną? Mam na myśli, jakiego rzędu są średnie oszczędności?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.