Problematyczne spieki. Ekogroszek czy ustawienia kotła?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym intensywnie pracują nasze kotły i piece. Prócz przyjemnego ciepła, które generują, zdarza się, że bywają z nimi także problemy. Najczęściej pojawiający się problem to spieki. Ekogroszek lub ustawienia kotła bądź pieca mogą mieć na to wpływ. Skąd zatem biorą się u nas spieki?

Pojawiające się spieki. Ekogroszek o zbyt wysokim RI

Kupując ekogroszek, czasami zbyt małą wagę przykładamy do specyfikacji produktu. Zdarza się, że korzystamy z poleceń znajomych, których piec może mieć zupełnie inne parametry niż nasz, a w konsekwencji – mieć mniejszą lub większą tolerancję na poszczególne właściwości tego paliwa.

Spieki ekogroszek”, to hasło które często wpisywane jest w wyszukiwarki zimą. Nie mamy się co dziwić. Zwiększenie intensywności palenia, połączone często z eksperymentowanie z nowymi markami powoduje, że czasami trafimy na taki ekogroszek, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Może to wynikać zarówno z parametrów jakie posiada, ale również nieumiejętnego nastawienia kotła bądź pieca.

Wskaźnik RI jest ważny, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, że spieki ekogroszku zaczną występować u nas. W związku z tym należy wybierać ekogroszek o jak najmniejszej wartości RI. Za dobre paliwo uznaje się ekogroszek którego wskaźnik mieści się w przedziale od 0 do 10, a jako średni od 11 do 20.

Dodatkowo występujące spieki ekogroszku mogą być potęgowane przez wysoką zawartość popiołu i siarki.

Zatem należy wybierać ekogroszek, który ma wysoką kaloryczność, odpowiednią granulację, ale przede wszystkim niski wskaźnik RI oraz możliwie zerową ilość siarki i popiołu.

Źle ustawiony piec = pojawiające się spieki

Gdy pojawiają się spieki, ekogroszek nie musi być niczemu winien. Równie częstym pojawianiem się problemu bywa ustawienia kotła lub pieca, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawę.

Nim zaczniemy palić w naszym piecu lub kotle, warto zapoznać się dokładnie z jego dokumentacją techniczną. Musimy pamiętać, że odpowiednie ustawienie tego urządzenia pozwala w pełni wykorzystać potencjał ekogroszku. Oczywiście, jeżeli kupiliśmy taki, który ma odpowiednie parametry. W przypadku paliwa niewiadomego pochodzenia, może się okazać, że i najlepszy kocioł nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować.

Spieki ekogroszku często występują przez nieodpowiednie ustawienie deflektora. Wynika to z jego zbyt wysokiej pozycji. W następstwie zbyt wysokiej temperatury, ekogroszek spopiela się za szybko, co doprowadza do powstania spieków.

Jeżeli planujesz zakup ekogroszku hurtem, skorzystaj z oferty sklepów z ekogroszkiem, które zagwarantują Ci jakość i profesjonalną obsługę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.