Promienniki elektryczne – co to takiego i kiedy mogą się przydać?

Ogrzewanie elektryczne przybiera rozmaite formy i bywa wykorzystywane w coraz większym zakresie, zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeniach publicznych oraz w firmach. Do jednych z najczęściej stosowany obecnie urządzeń grzewczych zalicza się promienniki elektryczne. Skąd tak olbrzymia popularność tego rozwiązania? O tym, jak również o sposobach jego wykorzystania, opowiemy w niniejszym artykule.

W kręgu definicji – co to jest promiennik?

Promienniki elektryczne to rodzaj grzejników, działających na zasadzie radiacji. Promieniowanie podczerwone szturmem wdarło się do systemów grzewczych i także w tym przypadku stanowi podstawę funkcjonowania urządzenia.

Czym się ono wyróżnia? Przede wszystkim sposobem ogrzewania.

Zwykłe grzejniki konwekcyjne, które kojarzy chyba każdy z nas, wprowadzają ciepło do wnętrza, dzięki nieustannej cyrkulacji powietrza. Jego ruch sprawia, że ciepło wędruje najpierw do góry, a później stopniowo rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Z tym też wiąże się szereg ograniczeń oraz problemów z ogrzewaniem konwekcyjnym. Dochodzi bowiem do znaczącego zróżnicowania temperatury pod sufitem i tuż przy podłodze. Ponadto, przemieszczające się powietrze powoduje również, że unoszą się kurz i roztocza, co może stanowić poważne utrudnienie dla alergików, cierpiących z powodu uczuleń wziewnych.

A jak to wygląda w przypadku promienników? Przede wszystkim nie nagrzewają powietrza, a tylko przedmioty na swojej drodze. Z tego względu, nie dochodzi do ruchu powietrza i roztoczy. Dlatego też promienniki są wskazane dla alergików, jako bezpieczne źródło ciepła.

W promiennikach elektrycznych niemal cała energia jest przekształcana właśnie w ciepło. Straty są niewielkie, a urządzenia potrafią być niezmiernie wydajne.

Jakie są zalety promienników?

Sposób działania promienników na podczerwień sprawia, że są one zdecydowanie bardziej energooszczędne niż klasyczne ogrzewanie konwekcyjne. Widać to najlepiej w przypadku dużych pomieszczeń, w których nagrzanie całego powietrza jest naprawdę trudne i nie zawsze niezbędne. Ważne jest to, że nie wymagają rozbudowanych systemów. Można stosować je pojedynczo, w miejscach, w których aktualnie ich potrzebujemy.

Promienniki montuje się na ścianach i sufitach lub stawia bezpośrednio na podłodze. Ich niezaprzeczalną zaletą jest możliwość ukierunkowania fal tak, żeby ogrzewać wyłącznie wybrany fragment przestrzeni. W ten sposób nie marnujemy niepotrzebnie energii na zwiększanie temperatury w miejscu, w którym tego w danej chwili nie potrzebujemy.

Gdzie najlepiej stosować promienniki?

Grzejniki elektryczne na podczerwień miewają przeróżne zastosowania. Często wykorzystuje się je jako uzupełnienie dla głównego systemu grzewczego. Zazwyczaj jest to przydatne w łazience, która wymaga szczególnej uwagi w kwestii ogrzewania. Temperatura w tym pomieszczeniu powinna być nieco wyższa niż w pozostałych wnętrzach. Pozwala to zapewnić komfort choćby w momencie, gdy wychodzimy spod prysznica. Szczególnie promienniki przydają się, gdy w domu jest małe dziecko, dla którego różnica temperatur tuż po wyjściu z wanny potrafi być bardzo nieprzyjemna.

Promienniki stosuje się także we wnętrzach wymagających ogrzania, ale nie podłączonych do głównego systemu grzewczego. Są świetnym sposobem na podniesienie temperatury w piwnicach lub garażach, w których walczymy, aby nie pojawiła się szkodliwa wilgoć.

Powszechnie montuje się je także w ogrodach zimowych, zyskujących ponownie dużą popularność. Ta charakterystyczna przestrzeń, łącząca w sobie salon z fragmentem ogrodu, potrzebuje wydajnego ogrzewania, jeśli ma być w pełni funkcjonalna przez cały rok. Promienniki pozwalają ogrzać strefę wypoczynku, nie marnując niepotrzebnie energii na zawsze chłodniejsze okolice okien.

Na koniec, warto też wspomnieć, że promienniki na podczerwień to idealne rozwiązanie grzewcze do zastosowania w ogrodach i na tarasach. Dzięki nim, możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, nawet późnym wieczorem lub jesienią, gdy temperatura zaczyna drastycznie spadać. Dzięki nim, ogrodowa strefa wypoczynku zdecydowanie staje się bardziej praktyczna i komfortowa.

Promienniki podczerwieni – mała rzecz a dużo ciepła

Nowoczesne i energooszczędne promienniki bynajmniej nie muszą mieć dużych rozmiarów. Niekiedy wystarcza naprawdę mały grzejnik, żeby skutecznie ogrzać pomieszczenie. Warto przemyśleć zainstalowanie tego praktycznego rozwiązania, aby zapewnić sobie wygodę i funkcjonalność w każdej domowej i przydomowej przestrzeni.

Szukasz skutecznego i nowoczesnego ogrzewania do domu? Odwiedź stronę econovli.pl i znajdź szereg informacji o nowinkach technicznych w dziedzinie systemów grzewczych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *