Prusaki – czy są niebezpieczne?

Blattella germanica, czyli prusak potocznie zwany przez większość osób karaluchem jest owadem, który może bardzo uprzykrzyć nam życie.

Jak wygląda prusak?

Prusak posiada bardzo sztywny pancerz, a jego ciało w kolorze brązowo-rudym lub brązowo-złotym jest bardzo spłaszczone. Owad ten dzięki trzem parom odnóży zakończonych haczykami z łatwością może pokonywać nawet śliskie powierzchnie. Prusak posiada także skrzydła, jednak służą mu one tylko za spadochron, gdy spada z wysokości. Owad ten w dorosłym stadium może osiągnąć długość do 1,5 cm.

Dlaczego prusaki wchodzą do mieszkania?

Prusaki są owadami, które lubią ciemne i wilgotne miejsca, dlatego możemy je spotkać w mieszkaniach czy domach. Najczęściej można je spotkać w nocy, ponieważ za dnia raczej unikają kontaktów z człowiekiem. Prusaki bardzo lubią bytować w jedzeniu, a wybierają takie produkty jak min. ziemniaki, marchew czy pieczywo. Bardzo często owady te wybierają produkty, które posiadają sporo wody i w szybki sposób je zanieczyszczają bakteriami. Oprócz produktów spożywczych prusaki mogą chować się w szczelinach, listwach przypodłogowych, pod meblami lub w innych ciemnych zakamarkach. Godnym uwagi jest fakt, że owady te mogą przetrwać bez jedzenia nawet do 40 dni jeśli tylko mają jakikolwiek dostęp do wody.

​Rozwój prusaków

Samica na końcu odwłoka nosi jaja, które po ok.20 dniach składa w kokonie. Małe prusaki mają na początku ok.3 mm długości i nie posiadają jeszcze skrzydeł. Z jednego kokonu może wylęgnąć się do 40 larw. Samice tych owadów żyją do pół roku i w tym czasie mogą złożyć do czterech kokonów.

​Dlaczego prusaki są szkodliwe?

Prusaki roznoszą swoje odchody oraz bakterie i resztki pancerzyków. Oprócz tego przenoszą choroby wirusowe i bakteryjne do których możemy zaliczyć min. gruźlicę, trąd, czerwonkę czy biegunkę.

​Jak zwalczyć prusaki domowymi sposobami – zwalczanie prusaków?

Walka z tymi owadami nie jest prosta, ale też nie jest niemożliwa. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą nam pozbyć się niechcianych gości. Do takich sposobów zaliczamy:

  • wychłodzenie mieszkania – owady te giną w niskiej temperaturze, dlatego należy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie
  • domowy preparat – można go zrobić mieszając cukier z proszkiem do pieczenia i rozsypać w miejscu, gdzie mogą chować się prusaki
  • liście laurowe – owady te nie lubią ich zapachu, dlatego warto jest pokruszyć i rozsypać je w zakamarkach.

Prusaki możemy wytępić również dzięki licznym środkom chemicznym lub możemy zadzwonić do firmy, która specjalizuje się w opryskiwaniem mieszkań.

Bez względu na to jaką walkę podejmiemy, aby pozbyć się tych owadów ważne jest, abyśmy działali szybko, ponieważ prusaki rozmnożą się nam w zawrotnym tempie.

Po więcej informacji zapraszamy: Zwalczanie prusaków Łódź

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.