Przepływowy ogrzewacz wody, jaki wybrać?

Przepływowy podgrzewacz wody to urządzenie bardzo funkcjonalne, które obecnie znajduje się w niejednym domu. Każdy, kto wybierał podgrzewacz wie, przed jak trudną decyzją stoi. Dlaczego? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się nie tylko ceną, ale i parametrami i funkcjonalnością. Jak wybrać model dopasowany do swoich potrzeb? I na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Rodzaje podgrzewaczy

Co ważne – wyróżnić można dwie zasadnicze kategorie podgrzewaczy. Pierwsze z nich to podgrzewacze pojemnościowe, znane wielu osobom, jako klasyczne bojlery. Ich zasada działania nie jest skomplikowana. Są to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest podgrzanie wody oraz jej zmagazynowanie. Bojlery to zbiorniki o specjalnej konstrukcji, których właściwości sprawiają, że temperatura wody wewnątrz zbiornika jest utrzymywana zgodnie z ustawionymi na termostacie preferencjami. Dostępne są warianty o różnych pojemnościach.

Alternatywą dla klasycznego bojlera jest ogrzewacz przepływowy, który obecnie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ze względu na ich funkcjonalność. Zasada działania takiego urządzenia związana jest z faktem, że woda nie jest nigdzie magazynowana, jak w poprzednim wypadku. Ogrzewacze wody uruchamiają się w chwili, gdy kurek z wodą zostanie odkręcony. Wówczas woda znajdująca się w obiegu przechodzi przez ogrzewacz, gdzie jest podgrzewana do temperatury, jaka została ustawiona na urządzeniu. W asortymencie ogrzewaczy przepływowych wyróżnić można ogrzewacze elektryczne i gazowe, a także jedno i trójfazowe.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów jest wydajność podgrzewacza. To, jaki model zostanie wybrany zależy przede wszystkim od potrzeb danej osoby/domu. Wydajność urządzenia uzależniona jest od innych czynników, jak moc oraz temperatura. Co ważne w kwestii temperatury należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: ważna jest temperatura wody, która dochodzi do zbiornika podgrzewacza oraz do  temperatura wody podgrzanej w urządzeniu. JIm większa amplituda, tym bardziej spada wydajność urządzenia.

Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić moc urządzenia. Zasada jest prosta – im moc będzie większa, tym szybciej woda zostanie podgrzana. W praktyce należy wiedzieć, że w przypadku urządzeń o niewielkiej mocy (do 4,5 kW) wydajność jest niewielka, co może wpływać na komfort użytkowania.

Wybierając odpowiedni ogrzewacz wody koniecznie należy zwrócić uwagę na ciśnienie wody w danej sieci. Producenci podają bowiem określone zakresy i jeśli ciśnienie spadnie poniżej wartości określonych przez producenta lub będzie zbyt wysokie, wówczas urządzenie może przestać działać. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby przedział ten był dość szeroki, ponieważ wtedy najprawdopodobniej uda się uniknąć problemów. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, aby minimalne ciśnienie określone przez producenta było zbliżone do najniższego ciśnienia sieci w budynku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.