Przewody a napęd bramy

Każdy, kto chce posiadać bramę automatyczną powinien wiedzieć o tym, że instalacja elektryczna to podstawa, jeśli chodzi o działanie takiej bramy. Dlatego w jej obrębie wszystko musi zostać wykonane tak dokładnie, jak tylko jest to możliwe. Instalacja elektryczna bezbłędnie wykonana pod napęd na pewno nie doprowadzi do powstawania jakichkolwiek awarii. Wszystko będzie działało jak należy.

Co trzeba wiedzieć o instalacji elektrycznej?

Oczywiście, wiedza, jaką się posiada w takim zakresie nie musi być wysoce specjalistyczna. Wystarczy znać podstawy. I tak wszystkim zajmują się doświadczeni monterzy. Można natomiast zapoznać się z prostymi schematami instalacji elektrycznej, na przykład pod napęd bramy skrzydłowej, jeśli taką zamierzamy posiadać na posesji. Takie napędy najczęściej mają centralę sterującą jako osobną puszkę. Dlatego, już na samym początku należy dokładnie przemyśleć to, gdzie zostanie ona umieszczona. Jest to w końcu punkt, do jakiego będzie trzeba doprowadzić pozostałe przewody. Zasilanie napędu bramy to przewód ziemny, o przekroju minimum 3×1,5 mm2. Przewód taki ma czarny kolor izolacji, a także jest grubszy od pozostałych przewodów o takim samym przekroju żył. Jest to także przewód sztywniejszy i bardziej odporny na warunki, jakie panują na ziemi. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest sterowanie bramą z przycisku w domu. Należy wówczas położyć dodatkowo 2 – żyłowy przewód od domu, aż do centrali napędu. Natomiast, jeśli ktoś chce sterować bramą z poziomu domofonu lub wideodomofonu to powinien wiedzieć, że osobne ustalenia dotyczą tego właśnie działu.

Podstawowymi elementami zabezpieczającymi w każdej bramie są fotokomórki. Zwykle składają się one z dwóch elementów: nadajnika i wiązki. W sytuacji, gdy wiązka dociera do odbiornika bez kłopotu, obwód jest zamknięty. Oznacza to, że brama może się poruszyć. Natomiast, jeśli wiązka jest przerwana, to brama nie ruszy. W przypadku fotokomórek schemat przewodzenia przewodów pozostaje taki sam jak w przypadku bramy. O tym, jak montować fotokomórki, można dowiedzieć się od producentów sprzętu, sprzedawców w sklepie lub od monterów. Elementem dodatkowego wyposażenia jest lampa sygnalizacyjna z anteną, na założenie jakiej decyduje się coraz więcej osób. Kiedy lampa miga, informuje o tym, że brama jest w ruchu. Równocześnie, świadczy to o tym, że sygnał z pilota dotarł do centrali oraz że centrala uruchomiła bramę. Do lampy należy zawsze od centrali odprowadzić dwa przewody. Jeden to przewód zasilający lampę, a drugi to przewód antenowy.

Kilka słów o zasilaniu siłowników

Nie mniej ważne jest również zasilanie siłowników. Jeśli analizuje się to, jak działają napędy, to o takim elemencie nie można zapominać. Od centrali do każdego siłownika należy poprowadzić przewody 4 x 1,5 mm2. Muszą to być bezwzględnie przewody ziemne, a więc w czarnej izolacji, grubsze i sztywne. Takie przewody można położyć bezpośrednio w ziemi, gdyż wykazują one sporą odporność na warunki, jakie w niej panują. Siłowniki zamontowane są na wysokości podyktowanej konstrukcją bramy. Jeżeli brama nie jest natomiast zaprojektowana pod siłowniki, to dorobione są specjalne elementy montażowe. Zawsze dobrze jest zostawić około 50 centymetrów zapasu. Jeśli instalacja elektryczna zostaje przygotowana w taki sposób, to można bez problemu zamontować każdy zestaw automatyki do bram skrzydłowych. I nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś decyduje się na siłowniki z silnikami  230 V, czy 24 V. Należy jedynie zawsze pamiętać o tym, by przewody wybierać zgodnie z przeznaczeniem. Muszą być to kable wysokiej jakości, bezpieczne i niezawodne. Z każdej strony należy zawsze zostawić odpowiedni zapas przewodu. Jeśli chodzi o słupki murowane, to przed zalaniem ich betonem należy wpuścić rurkę w słupek, z odpowiednimi przewodami. Osobne rurki muszą być też zastosowane do fotokomórek oraz do lampy sygnalizacyjnej. Każdy, kto w przyszłości lub na bieżąco planuje mieć bramę automatyczną już z wyprzedzeniem musi myśleć o tym, by prawidłowo poprowadzić instalację elektryczną. Na szczęście, nic nie trzeba robić samemu, gdyż od świadomości tego, jak działają napędy są monterzy i to oni zajmują się całą pracą. Należy jednak mieć jakiekolwiek pojęcie o zasilaniu bramy automatycznej. To pozwala nadzorować prace specjalistów i czuć się komfortowo.

Warto znać podstawy na temat przewodów i tego, jak poprowadzić okablowanie. To wiedza, jaka na pewno okaże się użyteczna. W tej chwili Polacy coraz częściej decydują się na posiadanie bram zautomatyzowanych. Kiedy ktoś znajduje się w tej grupie, to tym bardziej podstawowe informacje powinien zdobywać na bieżąco. Sporo na tym zyska i faktycznie powoli stanie się ekspertem w automatyce bramowej. Później, wybierając się do sklepu od razu będzie wiedzieć, jakie elementy dobierać i które spośród komponentów okażą się dla niego najlepsze. Wszystkie przewody muszą być zawsze w 100% przystosowane do konkretnego siłownika, napędu, całościowej centrali oraz naturalnie – typu bramy automatycznej.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.