Remont kuchni – jakie farby wybrać?

Przy wyborze materiałów do aranżacji kuchni niezwykle ważną kwestią jest jakość produktów, których będziemy używać. Malowanie kuchni stało się, obok wykorzystania płytek, bardzo popularnym zabiegiem stosowanym przy wykańczaniu tego pomieszczenia. Podpowiadamy, jakie farby do kuchni wybrać.

Piękna i czysta – idealna kuchnia

Biorąc pod uwagę użytkowanie, kuchnia jest pomieszczeniem wyjątkowo narażonym na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Z tego względu powinniśmy wybierać farby, które będą odporne na osady, wilgoć oraz wysoką temperaturę. Warunki, które panują w kuchni, stwarzają idealną sytuację do rozwijania się pleśni na ścianach. Odpowiednie farby do kuchni powinny zminimalizować szansę powstania grzybów.

W każdej kuchni istnieje również ryzyko zabrudzenia ścian tłuszczem, wobec czego musimy zweryfikować, czy wybrane przez nas materiały są łatwe w czyszczeniu. Farby przeznaczone do takich pomieszczeń powinny być odpowiednio oznaczone. Jeżeli jednak mamy wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego produktu, dobrym źródłem informacji są pracownicy sklepów lub strony internetowe.

Typy farb używanych w kuchniach

Na rynku można znaleźć różne typy farb, nadających się do wykorzystania w pomieszczeniach, w których panują trudne warunki. Ważne jest, aby poznać kilka rodzajów farb, co pozwoli nam dobrać najbardziej odpowiedni produkt. Wyróżniamy m.in.:

  • farby ceramiczne – cechuje je duża odporność na płowienie pod wpływem światła, ale mają również specyficzny wygląd, który nie każdemu musi przypaść do gustu,
  • farby lateksowe – odporne na zabrudzenia i wszelką wilgoć, dzięki czemu idealnie nadają się jako farby do kuchni,
  • farby tablicowe – ich połyskliwa i całkowicie odporna na ścieranie powierzchnia perfekcyjnie nadaje się do aranżacji wielu pomieszczeń. Mają także bardzo praktyczną cechę – można pisać po nich kredą,

W teorii możemy skorzystać z każdej farby oznaczonej znakiem, który mówi nam, że jest przeznaczona do malowania kuchni i łazienki. To jednak nie wszystko. Przy zakupie farby musimy też wziąć pod uwagę inne dodatkowe parametry, które mogą mieć niebagatelny wpływ na efekt remontu. Ważny jest okres gwarancji, który świadczy o deklarowanej trwałości farby oraz sam producent – dobrze wybierać zaufane, znane marki.

Matowa czy błyszcząca?

Warto również zwrócić uwagę na sposób nakładania farby, ponieważ nie zawsze odpowiednim wyborem będzie zwykły wałek. Niektóre z nich potrzebują specjalnych narzędzi lub lepiej współpracują z pędzlem malarskim. Również estetyka może być istotnym elementem dla klienta. Chodzi tu nie tylko o barwę, ale także samą strukturę używanej substancji. Farby, które szybko schną i tworzą połyskującą powierzchnię, są odporne na szorowanie, nie wszystkim jednak może podobać się ten charakterystyczny efekt.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.