Renowacja dachu – na czym polega?

Dach to bardzo ważny element konstrukcyjny każdego budynku. Aby konstrukcja była bezpieczna i nie stwarzała zagrożenia dach musi być w pełni sprawny oraz powinien spełniać wszystkie swoje funkcje. Odpowiednia konserwacja dachu oczywiście w naturalny sposób przedłuża trwałość i żywotność dachu, jednak prędzej czy później konieczna jest renowacja dachu lub jego całkowita wymiana. Proces niszczenia jest niestety nieunikniony.

Renowacja czy wymiana dachu?

Jeśli dach jest już wyraźnie w złej kondycji należy stanąć przed wyborem, czy nadaje się on do naprawy, czy może do całkowitej wymiany. Przed dokonaniem takiego wyboru należy dokładnie sprawdzić stan techniczny dachu i ocenić jego kondycję. Warto, aby taką opinię powierzyć profesjonaliście.

Niektóre ubytki w dachu oczywiście można naprawić. Jeśli dach jest nieszczelny można uzupełnić pokrycie dachowe, zarówno w przypadku dachów z papy jak i dachówki. Jeżeli możliwe jest dotarcie do elementów więźby dachowej można również ją wzmocnić. Trzeba jednak wówczas zastanowić się, czy taka renowacja dachu jest dla nas opłacalna. Zapewne co jakiś czas pojawiać się będą nowe ubytki, generujące dodatkowe koszty napraw. Wymiana dachu na nowy daje spokój i pewność na kolejne lata.

Jeśli więc dach nie nadaje się do remontu lub sami zadecydowaliśmy o jego wymianie należy dopełnić kilku formalności. Przed przystąpieniem do prac należy zgłosić remont dachu. Zgłoszenie musi wpłynąć odpowiednio wcześnie i zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat prac remontowych.

Remont dachu jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy ubytki są niewielkie a całość wygląda całkiem dobrze. Drobne naprawy nie stwarzają niebezpieczeństwa i są w stanie przedłużyć życie dachu o jeszcze kilka lat. Niestety w przypadku dużych ubytków najlepiej zdecydować się na całkowitą wymianę pokrycia dachowego. Ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji jak i ze względów finansowych może okazać się to najlepsze rozwiązanie, które wystarczy na kolejne kilkanaście najbliższych lat.

Artykuł powstał we współpracy z https://kedziorahydroizolacje.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.