Rodzaje i parametry pompy do centralnego ogrzewana

Rodzaje i parametry pompy do centralnego ogrzewana

W instalacjach grzewczych musi być pompa. Wybór właściwego urządzenia pozwoli na poprawne i bardziej wydajne działanie pieca centralnego ogrzewania. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli zależy nam na ekonomicznym korzystaniu z opału, a w dzisiejszych czasach to dość palący problem. Dlatego postanowiliśmy nieco zgłębić ten temat i zebrać w całość kilka najważniejszych informacji, z jakimi wiąże się pompa przeznaczona do C.O.

Pompy obiegowe w instalacjach centralnego ogrzewania

Pompa obiegowa to jeden z dwóch najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Tego rodzaju pompa do centralnego ogrzewania sprawdza się znakomicie w systemie grzewczym, jak i chłodniczym. Wymusza obieg wody w zamkniętych systemach C.O.. Również ogrzewanie podłogowe może korzystać z pompy obiegowej, jak i układy klimatyzacyjne oraz inne instalacje o charakterze prywatnym oraz przemysłowym.

Pompy obiegowe posiadają specjalny wirnik. To urządzenie zwiększa moment pędu podczas tłoczenia cieczy. Dzięki temu woda dociera do wszystkich wymienników ciepła, które znajdują się na danym terenie, tym samym równomiernie ogrzewając każde pomieszczenie podłączone do sieci. Temperatura czynnika w takich pompach to zwykle od +5 do 110° C. Wydajność maksymalna zaś powinna osiągać poziom od 6-10 m. sześciennych na godzinę, co jest wystarczające w domach jednorodzinnych. Ale są i bardziej wydajne pompy obiegowe, które osiągają poziom kilkunastu m3/h. Na stronie https://www.sklep-watermark.pl/ można znaleźć każdy typ pompy do C.O. Zachęcamy do uważnego przejrzenia oferty.

To jest istotne ze względu na utrzymanie stałego ciśnienia przepływu wody oraz stopnia zabezpieczenia instalacji. Obiegowa pompa do centralnego ogrzewania daje także możliwość montażu kotła w innym pomieszczeniu niż piwnica. W praktyce oznacza to, że może on się znaleźć na przykład na piętrze budynku, jeśli akurat istnieje taka potrzeba.

Pompa cyrkulacyjna w instalacjach ciepłej wody użytkowej

Urządzenie cyrkulacyjne jest równie popularne jak pompa obiegowa do C.O., z tym że bardziej nadaje się do pracy z instalacjami do tłoczenia wody pitnej oraz użytkowej. O ile system obiegowy może się włączać okresowo, o tyle cyrkulacyjna pompa do centralnego ogrzewania funkcjonuje w trybie stałym. To pozwala jej zapewnić stan nieprzerwanej cyrkulacji cieczy także w instalacjach C.W.U.

Jak wybrać pompę do pieca C.O.?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że niewłaściwy wybór pompy może skutkować kiepską wydajnością lub trwałym uszkodzeniem instalacji. W wyniku błędu nastąpi też większy pobór mocy, a i zużycie urządzenia nastąpi szybciej, niż się tego spodziewamy. Sprzęt musi więc być dostosowany do danego miejsca oraz warunków, w jakich będzie używany.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *