Rodzaje okien dostępnych na rynku: Czym się różnią? Jakie wybrać?

Jeżeli czeka Cię wymiana starych okien lub chcesz „od zera” wyposażyć swój nowy dom, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Z nami wybierzesz najlepsze okna do Twojego wnętrza! Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że kupno nowych okien do domu to duża inwestycja. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na pomyłkę. Jeżeli nie dopasujesz rodzaju okna do swojego wnętrza i jego potrzeb, a także osobistych preferencji, możesz szybko pożałować swojego wyboru. Chcemy pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję, dlatego napisaliśmy poradnik o rodzajach okien dostępnych na rynku.

Jakie są rodzaje okien?

Każde okno składa się z ramy, która jest zamontowana w ościeżnicy. Na ramie zawieszone są skrzydła. Natomiast ze względu na konstrukcje skrzydeł wyróżnia się okna zespolone i jednoramowe. Rodzaje okien zależne są też od tego, w jakim miejscu są montowane. Te wbudowane w ścianę nazywamy fasadowymi, a tzw. okna dachowe prawidłowo nazywa się oknami połaciowymi. Jeżeli jesteś mieszkańcem Wrocławia lub okolic, musisz sprawdzić ofertę najlepszych okien we Wrocławiu!

Jakie okna kupić do domu? Podział okien ze względu na materiał.

Z punktu widzenia klienta jednym z najważniejszych jest podział okien ze względu na materiał. Obecnie na rynku występują okna plastikowe (okna PCV), okna drewniane oraz okna aluminiowe. W tym miejscu najczęściej pojawia się dylemat: Jakie okna kupić do domu? W tym artykule przedstawimy plusy i minusy okien plastikowych, drewnianych oraz aluminiowych. Zwrócimy również uwagę na wszystkie najważniejsze kwestie, jakie należy przemyśleć przed zakupem okien.

Okna plastikowe (okna PCV)

Okna plastikowe są najczęstszym wyborem wśród Polaków. Ich niewątpliwym plusem jest niska cena i wysoka trwałość. Jakie jeszcze mają zalety? Oprócz zwykłego mycia nie wymagają żadnych innych regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykazują także bardzo dobrą szczelność, izolację termiczną oraz akustyczną. Niemniej jednak istnieją też wady okien plastikowych.

Jednym z największych minusów okien PCV jest mała możliwość ich naprawy w przypadku zarysowań oraz innych defektów mechanicznych. Jeżeli plastikowe okno jest zarysowane, nie da się tej wady usunąć (tak jak np. można to zrobić w przypadku okien drewnianych). W takim wypadku nie pozostanie nam nic innego jak przyzwyczajenie się do takiego stanu rzeczy lub wymiana okien plastikowych na nowe.

Okna drewniane

Najczęściej okna drewniane spotyka się wysokiej klasy pomieszczeniach. Utożsamiane są z dobrym smakiem, dobrobytem oraz wysokim statusem ich właścicieli. W kwestii estetycznej nie można im także odmówić wyjątkowego uroku oraz charakteru, jaki nadają pomieszczeniu, w którym są zamontowane.

Biorąc pod uwagę parametry techniczne, również nie można niczego zarzucić oknom wykonanym z drewna. Dobrze pielęgnowane są w stanie posłużyć Ci nawet 100 lat! Cechuje je wysoka szczelność, a także świetna izolacja termiczna oraz akustyczna. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że okna drewniane „nie pracują” pod wpływem zmiany temperatury, czyli nie rozszerzają się, ani nie kurczą (w przeciwieństwie do okien plastikowych).

Niestety wyposażając swoje mieszkanie lub dom w drewniane okna, musisz nastawić się na przeprowadzanie regularnych zabiegów konserwacyjnych. Powinno się je wykonywać co kilka lat. Najlepiej nie robić tego na własną rękę, a poprosić o pomoc serwis okien we Wrocławiu. Zajmują się oni zarówno naprawą wszelkich usterek, jak i profesjonalną pielęgnacją okien.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe najbardziej pasują do bardzo nowoczesnych wnętrz, takich jak np. biurowce lub apartamentowce. Należy podkreślić to, że ich ramy mogą być wykonane praktycznie w każdym kolorze, o jakim zamarzysz! Okna aluminiowe są bardzo dobrym wyborem. Nie odkształcają się, są sztywne, a także nie wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy okna aluminiowe mają wady? Każdy z przedstawionych rodzajów okien ma zarówno wady, jak i zalety. Ze względu na to, że aluminium to metal, ramy okienne w dotyku są zimne. Nie jest to, może bezpośrednio ich minus, ale należy to zaznaczyć. Niestety ten rodzaj okien jest mało podatny na naprawę takich defektów jak: wgniecenia, zarysowania, odbarwienia itp. Zazwyczaj okna wykonane z aluminium są także najdroższa z wyżej wymienionych opcji.

Zapoznanie się z zaletami i wadami wszystkich typów okien powinno być dla Ciebie priorytetem. Przyswojona wiedza pomoże podjąć Ci świadomą, a zarazem najlepszą decyzję. Jeżeli już wiesz, które okna pojawią się w Twoim domu, polecamy zdecydować się na profesjonalny montaż okien we Wrocławiu!

źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.