Różnica między drewnem KVH a BSH

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Ma szerokie zastosowanie i do tego prezentuje się bardzo efektownie, warto jednak wiedzieć, że do każdej konstrukcji potrzebny jest inny rodzaj drewna.

Drewno konstrukcyjne lite KVH

Drewno konstrukcyjne KVH charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Jest cięte w określony sposób, bez rdzenia lub z rdzeniem wzdłuż linii rdzenia, dlatego nie pęka i zachowuje nadany mu kształt. Jego wilgotność to około 15 procent. Drewno jest klejone na mikrowczepy wzdłużnie; wykorzystując tę technologię można uzyskać belkę o długości kilkunastu metrów, co bardzo ułatwia realizację skomplikowanych projektów konstrukcyjnych.

Drewno KVH nadaje się na konstrukcje szkieletowe ścian, więźby dachowe, stropy, antresole. Można je wykorzystać do budowy altanek i wiat, oraz wszędzie tam, gdzie chcemy zostawić odsłonięte elementy konstrukcyjne – KVH wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem. W miejscach widocznych stosuje się drewno klasy Si, natomiast w miejscach zakrytych można używać drewna o klasie NSi.

Drewno klejone BSH

Ten typ drewna jest od dawna wykorzystywany w budownictwie. Ceniony jest zwłaszcza tam, gdzie ważna jest stabilność konstrukcji oraz zwiększona wytrzymałość. Drewno BSH wygląda bardzo naturalnie, dlatego często pojawia się w projektach z odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi. Powstaje ono z cienkich desek nazywanych lamelami, o wilgotności 12-14%, starannie wysortowanych i pozbawionych wad. Deski po wysuszeniu łączy się mikrowczepami i skleja specjalnie przygotowanym klejem.

Drewno BSH, dostępne między innymi na siekierki.com.pl, sprawdzi się przy budowie domu jednorodzinnego, jak i wymagających, dużych konstrukcjach typu basen czy hala sportowa. Można nadawać mu różne, nawet mocno skomplikowane kształty bez utraty podstawowych właściwości. Drewno BSH wolno barwić oraz woskować.

Drewno BSH wymaga bardziej skomplikowanego procesu obróbki i osiąga wyższe klasy wytrzymałości, dlatego jest droższe od KVH o około 50-80 procent.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.