Ryzyko wpisane w zawód – prace wysokościowe

Niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest na placu budowy, czy na wysokim biurowcu, każdy, kto wykonuje pracę na wysokości, jest narażony na niebezpieczeństwo. Wypadki, których przyczyną jest upadek, zdarzają się bardzo często. Dlatego prawidłowe zabezpieczenie przed upadkiem jest obowiązkowe. Wypadki na wysokości stanowią największe zagrożenie, ponieważ narażają pracowników na uszkodzenie zdrowia, a nawet utratę życia.

Prace wysokościowe – zabezpieczenia

Biorąc pod uwagę poważne zagrożenia, na jakie narażony jest pracownik wykonujący prace na wysokości, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Wybór najbardziej odpowiednich urządzeń zabezpieczających w zależności od okoliczności i ryzyka należy do zadań pracodawcy. To właśnie on ma obowiązek zapewnić pracownikom, zwłaszcza tym wykonującym prace wysokościowe, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Niestety bardzo często dochodzi do poważnych wypadków przy pracy na wysokości, które są spowodowane brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, w tym przede wszystkim środków ochrony indywidualnej.

Wśród najważniejszych środków ochrony przed upadkiem można wymienić:

  • specjalne systemy zatrzymujące upadek, najczęściej w postaci uprzęży skutecznie chroniących przed upadkiem z wysokości,
  • amortyzatory i drabiny wspinaczkowe,
  • smycze zakończone haczykiem,
  • tymczasowe systemy kotwiczenia, głównie liny,
  • systemy powstrzymywania upadku z urządzeniami wyposażonymi w prowadnice,
  • zaciski,
  • linie życia.

Wyżej wskazane środki ochrony, aby były skuteczne, należy je właściwie stosować. Poza tym należy zwrócić uwagę, jeszcze przed użyciem, czy środki spełniają wszystkie normy produkcyjne, tj. wszelkie certyfikaty, instrukcje, wskazówki od producenta itp.

Pozostając w temacie środków ochrony zabezpieczających przed upadkiem, warto zastanowić się, czy można zrezygnować ze środków bezpieczeństwa i zamiast tego polegać na doświadczeniu i umiejętnościach wykwalifikowanych w tym zakresie pracowników. Zasadniczo niepodejmowanie technicznych środków zabezpieczających przed upadkiem oznacza, że bezpieczeństwo pracownika zależy wyłącznie od jego idealnego zachowania. Niestety trzeba być świadomym tego, że nawet najmniejsze błędy mogą doprowadzić do tragedii. Dlatego rozsądne jest zastosowanie środków ochrony pracowników wykonujących prace wysokościowe.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.