Ściana trójwarstwowa – co to jest i czy można ją budować z silikatów

Nowoczesne budownictwo powstaje według projektów domów, w których nacisk kładzie się m.in. na energooszczędność. Wynika to nie tylko z popularności postaw ekologicznych, ale też ze zwykłej oszczędności – im lepsza izolacja cieplna budynku, tym mniejsze rachunki zapłacimy. Wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji ma m.in. ściana trójwarstwowa oraz materiały, z których się ją wykonuje.

Co warto wiedzieć o ścianie trójwarstwowej?

Chociaż budowa takiej ściany jest nieco droższa niż rozwiązanie o standardowej konstrukcji, fanów ścian trójwarstwowych jest coraz więcej. Wynika to z jej wielu zalet. Zanim jednak przejdziemy do tego zagadnienia, przyjrzyjmy się nieco jej budowie. Do stworzenia ściany trójwarstwowej można używać różnych materiałów. Czasem jest to połączenie pustaków ceramicznych z płytami styropianowymi lub z wełną mineralną. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie silikatów. Z ich pomocą można stworzyć zarówno warstwę nośną, jak i osłonową. Aby zadbać o dodatkowe ocieplenie tego wariantu konstrukcji, również wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian.

Silikaty to materiał, stworzony z:

  • wody;
  • piasku;
  • wapna.

Na rynku często spotkamy się z silikatami w formie funkcjonalnych bloczków. Taką opcję proponuje m.in. firma Sil-Pro z Warszawy. Tworzywo charakteryzuje się świetną wytrzymałością na ściskanie, co decyduje o tym, że używa się go nie tylko do budowy domów, ale też i do wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji. Silikaty są powszechnie używane do budowy ścian trójwarstwowych, ale na tym ich zastosowanie zdecydowanie się nie kończy. Oprócz tego wykorzystuje się je również w ścianach konstrukcyjnych, fundamentowych, piwnicznych, zewnętrznych, ogniowych, działowych oraz w ścianach o podwyższonych parametrach akustycznych.

Nowocześni producenci dokładają starań, żeby taki produkt był w pełni bezpieczny oraz miał wysoką funkcjonalność. Aby zatroszczyć się o weryfikację poszczególnych parametrów, przed dopuszczeniem wyrobu do sprzedaży, wykonuje się szereg badań oraz precyzyjną kontrolę jakości.

Kilka słów o zaletach ściany trójwarstwowej

  • świetna izolacja akustyczna

Ta kwestia jest szczególnie ważna, jeśli mieszkamy w dużych miastach. Hałas z ulicy może skutecznie utrudnić wypoczynek i być przyczyną codziennych frustracji. Za przepuszczalność takich dźwięków odpowiadają nie tylko okna, ale też i ściany. Te o trójwarstwowej konstrukcji zapewniają atrakcyjną izolację. Jednocześnie nie muszą mieć dużej grubości, żeby domownicy mogli cieszyć się komfortem.

  • atrakcyjne parametry dotyczące izolacji cieplnej

Wcześniej wspomniana oszczędność dla wielu osób wznoszących domy jest priorytetowa. Specjaliści szacują, że w kwestii termoizolacji budynki ze ścianami trójwarstwowymi nie mają sobie równych. Wszystko jest zasługą konstrukcji, którą tworzą aż trzy warstwy, chroniące przed ucieczką ciepła. Warto zdawać sobie sprawę, że przy zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów można dodatkowo podnieść poziom izolacji cieplnej ściany.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.