Silikon dekarski – co musisz o nim wiedzieć?

Silikon dekarski to spoina, która wykorzystywana jest w wielu pracach remontowych i budowlanych. Produkt ten pozwala na uszczelnienie niewielkich otworów i szczelin. Jego nazwa, jak możemy się domyślać, wynika z tego, że najczęściej wykorzystywany jest właśnie podczas wykonywania uszczelnień dachu. Co jednak jeszcze powinniśmy wiedzieć o silikonie dekarskim?

Do czego służy silikon dekarski?

To produkt uszczelniający, który pozwala na łączenie ze sobą elementów wykonanych z różnych materiałów. Silikon dekarski wykorzystuje się przede wszystkim w czasie budowy oraz remontu dachów. Za jego pomocą możemy uszczelniać otwory, szpary i pęknięcia w pokryciach dachowych. Produkt ten wykorzystuje się również do naprawy rynien oraz uszczelniania różnego rodzaju obróbek dekarskich (np. w przypadku okien dachowych).

Zalety silikonu dekarskiego

Silikon dekarski to produkt o szerokim zastosowaniu, który posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy na pewno fakt, że doskonale łączy ze sobą różnego rodzaju materiały. Za pomocą silikonu możemy połączyć między innymi drewno, dachówki ceramiczne, beton, czy pokrycia bitumiczne.

To jednak nie wszystko. Silikony dekarskie występują w różnych wariantach kolorystycznych, co pozwala na dobór produktu, dzięki któremu spoina będzie niewidoczna. Co więcej, pozostanie taką przez długi czas, ponieważ silikon ten odporny jest na działanie promieni UV i nie ulega blaknięciu pod wpływem promieni słonecznych.

Silikon dekarski jest również elastyczny – bardzo dobrze pracuje z materiałami, które łączy. Nie szkodzi mu też wilgoć oraz zmiany temperatur. Nie bez znaczenia jest także łatwość aplikacji. W większości przypadków silikony pakowane są w praktyczne tuby, które wyciskamy za pomocą pistoletu.

Jak aplikuje się silikon dekarski?

Jak już zostało wspomniane, korzystanie z silikonu dekarskiego nie jest trudne. Aby jednak stworzyć solidną, mocną i elastyczną spoinę, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, poza produktem i pistoletem, potrzebujemy również ochronnej taśmy, noża i okrągłej szpachelki.

Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża klejonych powierzchni. Powinno być oczyszczone oraz odtłuszczone. Należy również usunąć resztki poprzednich spoin, jeśli takowe były. Wycinamy więc stary uszczelniacz za pomocą noża. Brzegi powierzchni zabezpieczamy taśmą ochronną, a następnie równomiernie nakładamy warstwę silikonu dekarskiego. Całość wygładzamy szpachelką i pozostawiamy do wyschnięcia silikonu.

Inne rodzaje uszczelniaczy dekarskich

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że silikon dekarski nie jest jedynym sposobem na uszczelnianie dachów oraz innych konstrukcji drewnianych. Na rynku znajdziemy bowiem też inne uszczelniacze, które także mogą sprawdzić się podczas wykonywania prac.

Mowa tu między innymi o akrylu szpachlowym, kicie dekarskim, różnego rodzaju klejach oraz silikonie kauczukowym. Dzięki temu za każdym razem możemy wybrać produkt, który dopasowany będzie do rodzaju wykonywanych przez nas prac.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.