Sita wibracyjne, co zrobić by zwiększyć ich żywotność?

Jednym z wariantów urządzeń do sortowania są przesiewacze wibracyjne. Są one wykorzystywane do rozdzielania produktów sypkich. Siła napędowa urządzenia zazwyczaj dobierana jest do indywidualnych wymogów urządzenia. Przesiewacze wibracyjne to szeroka gama różnorodnych urządzeń, o różnej budowie i specyfice działania.

Przesiewacze wibracyjne liniowe

W obrębie przesiewaczy wibracyjnych liniowych wyróżnić można urządzenia jedno pokładowe oraz wielopokładowe. Urządzenia jednopokładowe są dość prostej budowy i pozwalają dokonać sortowania wyłącznie na dwie frakcje. Zdarza się, że ich rola jest ograniczona, wówczas działają jako sita filtracyjne. Wówczas pełnią funkcję przesiewacza kontrolnego.

Drugim rodzajem są urządzenia wielopokładowe. Również one pozwalają oddzielać materiały sypkie od materiałów ziarnistych. Co ważne, w tym wypadku materiał sortować można na różne frakcje, w zależności od rodzaju zastosowanych sit.

Przesiewacze okrągłe, rotacyjne

Innym wariantem są przesiewacze rotacyjne okrągłe. Również w tej kategorii wymienić można różne typy urządzeń.

Pierwszym z nich jest przesiewacz rotacyjny wibracyjny, który wykorzystywany jest po to, aby oddzielić część stałą od cieczy. W przypadku sortowania materiałów sypkich pozwala on na wydzielenie frakcji o określonym rozmiarze ziaren. Zaletą jest fakt, że w obrębie pojedynczego separatora zainstalować można maksymalnie 4 sita. Atutem jest również konstrukcja urządzenia, umożliwiająca szybki i sprawny montaż, jak i demontaż poszczególnych sit.

Kolejnym wariantem jest przesiewacz rotacyjny zataczający. Urządzenie w takim wariancie pozwala na łatwe oddzielenie suchych, granulowanych lub sproszkowanych produktów, raczej lekkich, kruchych i delikatnych. Istota działania polega na tym, że urządzenie wykonuje ruch trójwymiarowy. W urządzeniu, na separatorze, istnieje możliwość montażu aż 5 sit.

Ostatnim rodzajem są przesiewacze wibracyjne kontrolne. Jego wykorzystanie ogranicza się zazwyczaj wyłącznie do działania zgodnego z nazwą – kontroli. Pozwala wyeliminować zanieczyszczenia, czyli niepożądane, większe elementy od produktu właściwego. Tego typu urządzenie wprawiane jest w ruch dzięki zainstalowanym dwóm napędom bezwładnościowym, które znajdują się z boku urządzenia.

Jak zadbać o przesiewacz wibracyjny?

Aby przesiewacz działał prawidłowo należy zwrócić szczególna uwagę na jego komponenty. Sita powinny być odpowiednio i stabilnie przymocowane i nastawione. Do tego koniecznie zadbać należy o ramy sitowe wraz z uszczelkami. Muszą one być właściwie przechowywane oraz obsługiwane. Ważne, aby w urządzeniu stosować wyłącznie sita od renomowanych producentów, aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia podczas pracy. Tylko sita dobrej jakości mogą być bezpiecznie użytkowane.

Bardzo ważne jest także regularne przeprowadzanie przeglądów, co pozwala na wykonywanie prac konserwacyjnych wybranych podzespołów. Jeżeli zachodzi konieczność wymiany części wybieraj komponenty oryginalne, a jeśli zdecydujesz się na zamienniki – szukaj produktów z dobrego źródła.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.