Spawacz – zawód przyszłości

Według statystyk zawód spawacza jest jednym z najlepszych zawodów zarówno w Polsce jak i za granicą. Aby zostać spawaczem nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji. Wystarczy odbyć kurs, a wynagrodzenie może sięgać kilku tysięcy złotych.

Plusy i minusy pracy spawacza
Spawacz narażony jest na utratę zdrowia: pogorszenie wzroku, problemy z kręgosłupem oraz liczne poparzenia

Spawacz zajmuje się spawaniem lub przecinaniem elementów konstrukcji żeliwnych, stalowych lub z innych metali i ich stopów. Praca polega na pracach instalacyjno- montażowych, spawalniczo- ślusarskich, a także w przemyśle metalowym, górnictwie, przedsiębiorstwach produkcyjnych sprzęt wodny, pojazdów mechanicznych i maszyn przemysłowych, stoczniach, zakładach rzemieślniczych oraz na budowach.

Praca spawacza niesie za sobą także ryzyko dla zdrowia. Osoby zajmujące się spawaniem elektrycznym narażone są na poparzenia. Mają też styczność z ultrafioletowym promieniowaniem, które mogą zniwelować za pomocą maski spawalniczej. Jednak to nie pomoże w 100%. Dodatkowo swoją pracę wykonują w wymuszonej pozycji ciała, a także przez negatywny wpływ dymów spawalniczych narażają swój układ oddechowy.

Spawaczem może zostać każda osoba sprawna fizycznie i nie odznacza się żadnym stopniem niepełnosprawności. Nie zaleca się także pracy jako spawacz osobie cierpiącej na astmę czy alergię.

Plusy i minusy pracy spawacza

Plusy:

  • praca dla osób z zacięciem majsterkowicza
  • wysokie zarobki
  • doskonałe zajęcie dla introwertyków
  • praca dla osób lubiących realizować się artystycznie

Minusy:

  • praca fizyczna
  • praca z narażeniem życia i zdrowia
  • praca w trudnych warunkach
  • konieczność posiadania specjalnych kwalifikacji oraz nieustannego dokształcania się
Jak zostać spawaczem
Każdy spawacz podczas spawania musi mieć założoną maskę spawalniczą

Jak zostać spawaczem

Spawaczem może zostać każda osoba, która ukończyła szkołę zawodową lub techniczną o tym profilu. Aby zostać spawaczem nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji. Można zrobić kurs zawodowy, który daje możliwości pracy w tym zawodzie.

Spawacz- jakie wynagrodzenie

W Polsce dobry spawacz posiadający duże doświadczenie zarabia około 2000-5000 zł brutto. Na wysokość zarobków składa się wiele czynników: wielkość firmy i jej kapitał, region zatrudnienia, a także staż pracy spawacza oraz jego zdobyte doświadczenie. Najlepsi spawacze z dużym doświadczeniem mogą nawet zarabiać około 7000 zł.

Kurs spawacza

Praktyka jest bardziej ceniona od teorii, ale nie oznacza to, że jest ona nieważna. Wielu prywatnych usługodawców oraz ochotnicze hufce pracy oferują darmowe szkolenia i kursy w tej dziedzinie. W ramach kursu prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne

Ile kosztuje kurs spawacza

W związku z tym, że jest duży nacisk na zajęcia praktyczne koszt takiego kursu lub szkolenia może wynosić od 1500 do 3000 zł.

Ile trwa kurs spawacza

Kurs spawacza trwa w zależności od metody spawania od 100-200 godzin. Najważniejsza jest praktyka, która pomaga utrwalić sobie zdobytą wiedzę oraz nabywać nowe doświadczenie.

Ile kosztuje kurs spawacza
Każdy metal spawa się w inny sposób. Doświadczony spawacz wie jak zrobić to najlepiej

Jak spawać aluminium

Glin nazywany aluminium to lekki pierwiastek, który ma 3 razy mniejszą gęstość niż stal. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji sprzętu AGD, puszek do napojów, części do sprzętów sportowych, a także do produkcji samolotów.
Spawanie aluminium wymaga posiadanie dużego doświadczenia przez spawacza. Jest to materiał trudny do spawania, gdyż ma bardzo niską temperaturę topnienia oraz wytwarza cienką warstwę tlenków na powierzchni metalu podczas jego łączenia.

Dominują dwie metody spawania aluminium:

  • MIG (Metal Inert Gas)- metoda wykorzystywana, gdy metal jest grubszy niż 1 mm. Spoiwo podawana jest w postaci drutu przez uchwyt elektrodowy. Jeśli stosujemy prąd pulsujący można spróbować spawanie aluminium cieńszego niż 1 mm.
  • TIG (Tungsten Metal Gas)- metoda wykorzystywana przy użyciu aluminum cieńszego niż 1 mm. Może być stosowana we wszystkich miejscach, gdyż gwarantuje spoinę o najlepszej jakości. Górna granica spawania wynosi 10 mm.

Używając jakiejkolwiek z tych metod stosuje się gazy osłonowe: Argon (Ar) oraz Hel (He). Są to gazy szlachetne, które nie wchodzą w związki chemiczne z innymi pierwiastkami.

Jak spawać plastik

Plastikowe elementy można poddawać spawaniu, gdyż są one sprężyste i termoplastyczne. Podwyższona temperatura zmienia twardość plastiku co pozwala na swobodne spawanie.

Jak spawać plastik
Temperatura spawania w zależności od użytego materiału

Do łączenia plastikowych elementów niezbędny jest strumień gorącego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Wykorzystywane są nie tylko nagrzewnice, ale także opalarki. Strumień powietrza można w nich regulować.

Praca spawacza polega nie tylko na spawaniu różnych elementów i konstrukcji, ale także na czytaniu rysunku technicznego oraz przygotowaniu powierzchni do spawania.

Jeśli chcesz zostać spawaczem zapisz się na kurs i zdobądź doświadczenie. Pamiętaj jednak, że mimo, iż możesz mieć wysokie zarobki w tej pracy narażasz własne zdrowie.

Artykuł przygotowała firma Weld System ze Szczecina zajmująca się pracami związanymi ze spawaniem. Artykuł przygotowała firma Weld System ze Szczecina zajmująca się pracami związanymi ze spawaniem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *