Sufit podwieszany – płyta karton gips czy moduły OWA

Sufit podwieszany to rodzaj zabudowy, która pełni dwie funkcję. Pierwszą z nich jest funkcja dekoracyjna, natomiast drugim zadaniem sufitu podwieszanego jest zamaskowanie instalacji, które biegną pod stropem. W przypadku sufitu podwieszanego, mamy możliwość wybrania kilku rodzajów konstrukcji, warto więc sprawdzić, która z nich będzie dla nas odpowiednia.

Płyta kartonowo gipsowa – sufit podwieszany

W budownictwie mieszkalnym bardzo często możemy spotkać się z sufitem podwieszanym wykonanym z płyty kartonowo gipsowej oraz metalowego stelaża. To rozwiązanie ma wiele zalet, po pierwsze sama konstrukcja jest bardzo łatwa do montażu, pozwala się łatwo formować oraz doskonale sprawdza się jako element maskujący. Sufit podwieszany w przypadku wąskich mieszkań z wysokim stropem może również wizualnie powiększyć samo mieszkanie przez zmianę proporcji pomieszczenia. W przypadku wyboru sufitu podwieszanego z płyty kartonowo gipsowej wiele osób decyduje się na ten krok, ponieważ pozwala on stworzyć instalacje świetlne, których nie możemy stworzyć w przypadku tradycyjnego sufitu oraz zwiększyć izolację termiczną samego pomieszczenia.

Montaż sufitu podwieszanego z płyty kartonowo gipsowej

Montaż sufitu podwieszanego rozpoczynamy od wyznaczenia poziomu samego sufitu przez zaznaczenie jego wysokości na każdej ścianie, z którą będzie miał styczność. Drugim krokiem jest mocowanie metalowych profili do wcześniej wyznaczonych linii. Tak przygotowany obszar możemy przygotować do kolejnego kroku, jakim jest wyznaczenie linii dla głównych profili. Podczas samego montażu profili głównych powinniśmy jednak pamiętać, by odległość między nimi nie była większa niż 100 centymetrów. Po przejściu wcześniej wymienionych kroków mamy w pełni gotowe rusztowanie gotowe do zamocowania płyt kartonowo-gipsowych. Montaż płyt do stelaży, ze względu na samą wielkość płyty nie jest łatwym zadaniem i tu możemy potrzebować pomocy drugiej osoby lub specjalnego stojaka, który pozwoli nam w łatwy sposób manewrować i unieruchomić w kluczowym elemencie każdą płytę kartonowo gipsową. Jednym z ostatnich kroków jest montaż płyty, który odbywa się za pomocą wkrętów samonawiercających. Ich odległość nie powinna przekraczać 20 cm, dzięki czemu mamy pewność, że płyta będzie dobrze przymocowana do wcześniej stworzonego stelaża. Ostatnim krokiem po przykręceniu płyty g-k jest zamaskowanie połączeń i szczelin przyściennych.

Sufit podwieszany z paneli OWA

Sufit podwieszany, wykonany z gotowych paneli wymiennych OWA jest bardzo często spotykany w biurach oraz sklepach wielkopowierzchniowych. Jego ogromną zaletą jest modułowość, dzięki której możemy w kilka chwil dostosować konfigurację oświetlenia czy nawiewów. Sufit modułowy pozwala w szybki sposób zamaskować wszelkiego rodzaju instalacje, które biegną tuż pod stropem. Ten rodzaj zabudowy jest dostępny w kilku wariantach, które zapewniają zróżnicowany poziom pochłaniania dźwięków oraz odporności na działanie ognia. W przypadku sufitu modułowego OWA mamy do wyboru linię OWAcustic Premium oraz OWAcustic smart.

Montaż sufitu podwieszanego OWA jest bardzo podobny do montażu sufitu z paneli gipsowo kartonowych. Główną różnicą jest jednak brak konieczności mocowania na stałe samych paneli, które spoczywają na wcześniej przygotowanej konstrukcji. Dzięki temu, że panele opierają się na gotowych profilach, możemy je w dowolnym momencie zdemontować i zamienić na inne, bardziej pasujące do obecnych potrzeb.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.