Świetlik dachowy w domu

Świetliki dachowe są stosowane nie tylko w budynkach o dużej powierzchni, ale też domach jednorodzinnych. Doświetlają wnętrza, w których ilość światła słonecznego nie jest wystarczająca, a poza tym nadają nowoczesnego charakteru i skutecznie izolują przed utratą ciepła.

Świetlik dachowy w domu

Świetliki dachowe są stosowane nie tylko w budynkach o dużej powierzchni, ale też domach jednorodzinnych. Doświetlają wnętrza, w których ilość światła słonecznego nie jest wystarczająca, a poza tym nadają nowoczesnego charakteru i skutecznie izolują przed utratą ciepła.

Świetliki – sposób na doświetlenie pomieszczenia

Świetliki są zbudowane z przezroczystych materiałów, połączonych rurą światłonośną. Konstrukcja świetlików szczelnie pokrywa dach, dzięki czemu, poza źródłem światła, stanowi też dobrą izolację. System rozproszonego światła zapewnia dużo większy przepływ promieni słonecznych niż okno, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach, które trudno oświetlić.

Świetliki sprawdzą się do oświetlenia praktycznie każdej przestrzeni – od sypialni po garaż lub łazienkę. Oświetlenie uzyskane dzięki zastosowaniu świetlików dachowych jest równomiernie rozproszone, dlatego w całym pomieszczeniu jest jasno i przytulnie.

Rodzaje świetlików

Wyróżniamy świetliki wykonane z poliwęglanu np. świetliki łukowe, kopułkowe lub poliwęglanowe. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Mają wypukły kształt, dlatego nie zbierają wody i nie obciążają konstrukcji dachu. W domach powszechnym rozwiązaniem są świetliki tunelowe, które są alternatywą dla tradycyjnych okien. Najczęściej są montowane w formie okręgów, dzięki czemu są jednocześnie elementem dekoracyjnym.

Nowoczesne świetliki są zbudowane z płaskiej, hartowanej szyby, która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła. Stosowanie świetlików dachowych przynosi korzyści ekonomiczne, ponieważ pozwala obniżyć rachunki za prąd oraz poprawia komfort użytkowania domu. Większy dostęp do światła słonecznego poprawia humor oraz działa pozytywnie na wzrok, który nie męczy się przy sztucznym świetle.

Zalety świetlików dachowych

Świetliki dachowe są elastycznym i uniwersalnym sposobem na oświetlenie pomieszczeń. Poza pasowaniem do praktycznie każdej aranżacji, w tym nowoczesnych budynków oraz tradycyjnych, murowanych domów, świetliki charakteryzują się:

  • Innowacyjnym wyglądem – dlatego bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych, minimalistycznych budynkach.
  • Ekologicznością – korzystanie ze świetlików ogranicza zużycie energii elektrycznej.
  • Różnorodnością kolorystyczną – kolor ramy i szyby jest ustalany indywidualnie. Podobnie jak kształt oraz rozmiar. Świetliki dachowe mogą przyjmować różne formy, dlatego są uniwersalnym sposobem na doświetlenie pomieszczenia.
  • Bezpieczeństwem – świetliki dachowe są ognioodporne oraz nie utrudniają działań ewakuacyjnych np. poprzez zapadanie się pod własnym ciężarem.

Artykuł powstał we współpracy firmą domgaz.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.