Szamba ekologiczne. Charakterystyka konstrukcji

Gdy nabyta przez nas działka nie posiada przyłącza kanalizacyjnego, musimy samodzielnie poradzić sobie z problemem ścieków. Wówczas mamy możliwość wybudowania własnej oczyszczalni ścieków lub zamontowania szamba ekologicznego bądź tradycyjnego. Coraz więcej osób decyduje się na wybór szamba ekologicznego, dlatego w tym artykule przybliżamy charakterystykę konstrukcji szamba ekologicznego oraz warunki niezbędne do jego montażu.

Szambo ekologiczne – co to jest i czym różni się od tradycyjnego szamba?

Szambo ekologiczne, znane też jako osadnik gnilny lub oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, to zbiornik połączony z domowym systemem kanalizacyjnym. Ponieważ zbiornik ten jest stuprocentowo szczelny, jego zawartość nie wydostaje się do gruntu w sposób niekontrolowany. Dzięki temu, w przeciwieństwie do tradycyjnych szamb, jest ono niegroźne dla wód podziemnych oraz dla środowiska. Zadaniem szamba ekologicznego jest gromadzenie ścieków, które należy wywozić specjalnym pojazdem asenizacyjnym ok. 2 razy w miesiącu. Pojemność szamba z drenażem zależna jest od liczby domowników oraz ilości wody. Producenci szamb ekologicznych oferują na ogół szamba wykonane z tworzywa sztucznego lub betonowe.

Budowa szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne składają się ze zbiornika oczyszczania ścieków oraz układu drenów. Zbiornik, czyli osadnik wstępny, służy do wstępnego, beztlenowego oczyszczania ścieków. Osadnik gnilny odporny jest na procesy zachodzące w ściekach, a do jego budowy używa się dodatków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik może mieć kształt prostopadłościanu lub poziomego walca, którego ścianki boczne oraz dno posiadają przetłoczenia mające zwiększyć wytrzymałość osadnika podczas montażu w gruncie. Dostęp do środka zbiornika możliwy jest dzięki dwóm włazom.Na wylocie ze zbiornika umieszczone są specjalne kosze filtracyjne, zatrzymujące większe zanieczyszczenia i zapobiegające ich przedostaniu się do drenażu rozsączającego. Między osadnikiem wstępnym a drenażem montuje się studzienkę rozprowadzającą, która umożliwia równomierny rozdział zanieczyszczeń do poszczególnych przewodów perforowanych” – dodaje specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie Sp. z o.o.

Szamba ekologiczne wyposażone są w specjalny drenaż rozsączający, który służy do oczyszczania tlenowego ścieków. Wstępnie oczyszczone w osadniku ścieki trafiają do ciągów drenarskich, które następnie stopniowo rozsączają je do gruntu. Ilość oraz długość ciągów dopasowuje się do kształtu działki, warunków gruntowo-wodnych oraz ilości zanieczyszczeń wytwarzanych w danym gospodarstwie – w przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj są to dwa lub trzy ciągi drenarskie. Drenaż rozsączający zakończony jest kominkami napowietrzającymi, które doprowadzają do całego układu tlen i wspomagają proces oczyszczania ścieków. Z tego powodu kominki napowietrzające kończy specjalna wywiewka, wyprowadzana ok. 0,5 m nad powierzchnię gruntu.

Kiedy można pozwolić sobie na szambo ekologiczne?

Budowa przydomowej, ekologicznej oczyszczalni wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań. Potrzebne jest do tego kilkadziesiąt metrów równego terenu, który nie jest obsadzony roślinnością z głębokim systemem korzeniowym. Należy także zachować odpowiednie odległości zbiornika wstępnego oraz ciągu drenarskiego od budynku, innych elementów zagospodarowania działki i działek sąsiednich. Teren nie może być skanalizowany, ponadto grunt na działce powinien mieć dobrą przepuszczalność. Możemy więc budować oczyszczalnię z drenażem tam, gdzie jest piasek gruboziarnisty lub gliniasty, piaski średnie i drobne lub żwir czy pospółka. Trzeba także zwrócić uwagę na poziom zwierciadła wód gruntowych, który powinien znajdować się nie bliżej niż 1,5 m od dolnej krawędzi przewodów drenarskich.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.