Uszczelnianie okien plastikowych zimą – poradnik

Nieszczelność okien plastikowych to zupełnie naturalne zjawisko związane z ich intensywną eksploatacją. Przed sezonem zimowym należy zatem przeprowadzić samodzielną kontrolę ich kondycji, a w razie potrzeby dokonać odpowiednich zabiegów uszczelniających. W przeciwnym razie musimy liczyć się bowiem z bardzo dużymi stratami energii i ciepła – nawet do 30%. Jak uszczelnić okna plastikowe na zimę? Sprawdź!

Jak sprawdzić, czy okna potrzebują uszczelnienia?

Do stwierdzenia nieszczelności okien nie potrzebujemy specjalisty – przepływ powietrza z nieszczelnego okna plastikowego odczujemy nawet wtedy, kiedy będzie ono dokładnie zamknięte. Możliwe również, że zauważymy poruszające się firanki, a przesuwając ręką wzdłuż ramy, poczujemy na dłoni chłodny powiew. Przy większych usterkach nieszczelność okien plastikowych może objawiać się nawet delikatnym przeciągiem między pomieszczeniami. Jeśli nie zaobserwujemy tego typu oznak, możemy upewnić się co do szczelności okien, wykonując prosty test kartki papieru. Polega on na umieszczeniu arkusza pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Następnie należy zamknąć okno i spróbować go wyjąć – jeśli to możliwe, okno wymaga uszczelnienia.

Uszczelnianie okien plastikowych – pianka, silikon czy uszczelka?

Uszczelnienie okien jest konieczne, jeśli nie chcemy, aby zimą w mieszkaniu doskwierał nam chłód. Zabieg ten pozwoli także uchronić się przed zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. W zależności od typu usterki samodzielna naprawa okna będzie przebiegała na różne sposoby. Możemy wykorzystać w tym celu piankę poliuretanową, silikon lub uszczelki. Jeśli nieszczelność pojawi się pomiędzy ścianą a ościeżnicą, szpary należy wypełnić pianką. Preparat tego typu może być stosowany i od zewnątrz, i od wewnątrz. W przypadku chęci uzupełnienia szczelin pomiędzy ramą a szybą najczęściej wybiera się gotowe uszczelki lub silikon – ten ostatni sprawdzi się również w przypadku przestrzeni między ramą a parapetem oraz pomiędzy ramą a ścianą.

Jak uszczelnić okna plastikowe pianką?

Pianka poliuretanowa to plastyczny preparat, który bez trudu wypełni wszelkie puste przestrzenie między ościeżnicą a ścianą. Jej dodatkowym atutem jest także doskonała izolacja termiczna i akustyczna. Przed użyciem pianki zaleca się dokładne wyczyszczenie, odpylenie i wytarcie okna do sucha. Środek aplikuje się następnie przy użyciu plastikowej rurki lub dedykowanego pistoletu. Należy pamiętać, aby braki uzupełniać początkowo jedynie do połowy, ponieważ pianka może zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie. Po utwardzeniu się preparatu nadmiar materiału można odciąć, a gotowe uszczelnienie pokryć tynkiem oraz farbą, aby zwiększyć jego trwałość i estetykę wykończenia.

Jak uszczelnić plastikowe okna silikonem lub uszczelką?
Samodzielne uszczelnianie plastikowych okien nie jest skomplikowanym zadaniem, wymaga jedynie trafnego zlokalizowania nieszczelności oraz dobrania odpowiedniego preparatu

Jak uszczelnić plastikowe okna silikonem lub uszczelką?

Uszczelnianie okien silikonem, podobnie jak w przypadku pianki, wymaga odpowiedniego przygotowania okna poprzez usunięcie poprzedniego materiału uszczelniającego, a także wyczyszczenie i odtłuszczenie uszczelnianych powierzchni. Silikon nanosi się następnie przy pomocy pistoletu, wyrównując warstwę czystą ściereczką. Po zaschnięciu nadmiar preparatu odcinamy nożykiem i pozostawiamy do pełnego wyschnięcia, starając się przez dobę nie otwierać okien. Przy wypełnianiu szpar za pomocą uszczelek pracę zaczynamy od usunięcia starej warstwy uszczelnienia i starcia pozostałości papierem ściernym. Powierzchnie warto również przetrzeć spirytusem. Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a ramą wewnętrzną odpowiednio dobraną pod względem rozmiaru uszczelkę można przykleić do okna. Najlepiej wybierać w tym celu uszczelki samoprzylepne, gumowo-silikonowe. Dobra uszczelka zapobiegnie przepływom powietrza, a jednocześnie nie spowoduje problemów z domykaniem się okna.

Samodzielne uszczelnianie plastikowych okien nie jest skomplikowanym zadaniem, wymaga jedynie trafnego zlokalizowania nieszczelności oraz dobrania odpowiedniego preparatu. Istotne jest również zastosowanie odpowiedniej ilości wybranego środka uszczelniającego i skrupulatne przygotowanie powierzchni do jego aplikacji.

Dziękujemy firmie Petecki.eu za wsparcie podczas pisania tego artykułu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.