Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wielu zwolenników. Przyjemnie jest chodzić po ciepłej podłodze w mroźny dzień. To też świetne rozwiązanie przy małych dzieciach, które wiele czasu spędzają bawiąc się na podłodze. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. W tym artykule przybliżymy wady i zalety ogrzewania podłogowego.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników ogrzewanie podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, zatapiane jest w podłodze. To doskonała alternatywa zwłaszcza w łazienkach, ale można ją stosować do ogrzewania całego domu lub mieszkania. Na specjalnie przygotowany strop lub wylewkę (w przypadku parteru) układa się izolację i rury grzewcze. Następnie całość zalewa się betonem i kładzie właściwą podłogę, najczęściej płytki ceramiczne. Mogą to być również panele, ale tylko te, przystosowane do tego rodzaju ogrzewania.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo estetyczne, dzięki niemu nie trzeba w domu lub mieszkaniu zapewniać otwartej przestrzeni, w której mogłyby zawisnąć grzejniki.

Temperatura odczuwalna przy ogrzewaniu podłogowym to nawet 2 stopnie Celsjusza więcej niż przy tradycyjnych rozwiązaniach. A to daje nawet o 12% niższe koszty zużycia energii.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego to też brak unoszącego się wszędzie kurzu i przede wszystkim wyższa wilgotność w sezonie grzewczym. To połączone z wyższym komfortem cieplnym dzięki ogrzewaniu od stóp sprawia, że cały sezon zimowy jest dla nas o wiele bardziej komfortowy.

Wady ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie, także ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad. Przy takim rozwiązaniu trzeba zrezygnować z niektórych rodzajów wykończenia podług. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla miłośników dywanów i wykładzin.

Największa wada tego systemu jednak ujawnia się w przypadku awarii. Choć te zdarzają się wyjątkowo rzadko, to wszelkie naprawy wymagają zrywania podłogi i kucia w betonowej wylewce.

Część osób jako wady ogrzewania podłogowego wymienia też konieczność posiadania dobrze ocieplonego domu i wyższe nakłady w momencie samej instalacji. Pamiętać jednak trzeba, że dobrze ocieplony dom i tańsze w eksploatacji forma ogrzewania w kolejnych latach przynosi często niemałe oszczędności, co jest istotne przy ciągle rosnących kosztach energii.

Ogrzewanie podłogowe a systemy grzewcze

Jak widać ogrzewanie podłogowe ma sporo atutów, ale i też nie spodoba się każdemu użytkownikowi. Warto odnotować, że tak zwana podłogówka dobrze współpracuje z nowoczesnymi systemami ogrzewania. Na przykład zasilanie pompą ciepła, która pobiera energię z gruntu lub powietrza będzie doskonałym rozwiązaniem, aby połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą instalacyjną IDEA INSTAL.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.