Węgiel ekogroszek na jesienne dni

Dni są coraz krótsze, a temperatury przestają powoli sięgać 20 stopni Celsjusza. Przez to w domach zaczyna być coraz zimniej, a to sprawia, że powoli rozpoczyna się okres grzewczy. Dla wszystkich posiadaczy kotłów na węgiel ekogroszek, jak co roku, pojawia się pytanie: Który ekogroszek powinienem wybrać?

Sprawdź co dany węgiel ekogroszek oferuje

Kupując węgiel ekogroszek powinno się sprawdzać jego właściwości. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów grzewczych, ale również emisyjnych i serwisowych. Używanie niskiej jakości ekogroszku lub wyrobu ekogroszkopodobnego, może doprowadzić do uszkodzenia kotła.

Kupując węgiel ekogroszek zawsze staraj się wybrać atestowany oraz posiadający odpowiednie właściwości.

Przede wszystkim zwracać należy uwagę na kaloryczność. To od niej w dużej mierze zaelży ile ciepła uda się wydobyć z kg. Jej wartości powinny kształtować się w okolicach 25-27 MJ/kg.

Niska zawartość siarki to także istotny aspekt. Jeżeli oscyluje poniżej 1%, to wydobywający się z komina dym nie będzie tak szkodliwy dla środowiska, a pamiętajmy, że w okresie grzewczym często pojawia się problem smogu. Dobrze byłoby nie dokładać do niego cegiełki.

Mała ilość popiołu jest równie ważna co siarka. Według parametrów nie powinien występować w udziale większym jak 8%. Im mniejsza wartość tym lepiej. Dotyczy to zwłaszcza kotłów z podajnikiem ślimakowym i retortowym.

Podatność na spiekarnie (czyli RI) nie powinno być większe niż 20. Najlepiej kiedy dany ekogroszek ma współczynnik RI w okolicach 10.

Na co zwrócić uwagę poza samymi właściwościami ekogroszku?

Kupując węgiel ekogroszek należy wziąć pod uwagę jeszcze takie kwestie jak transport czy opakowanie produktu.

Niektóre firmy jak np. ekogroszek PATRIOT oferują darmową dostawę na terenie całej Polski.

W ich przypadku zamówić można zarówno pojedyncze opakowanie jak również paletę (1t ekogroszku). Co ważne opakowania chronią przed dostaniem się wilgoci do środka. Węgiel ekogroszek jest spakowany w 25 kg worki, dzięki czemu administrowanie zapasami jest o wiele łatwiejsze. Zamawiając np. całą paletę, klient doskonale widzi ile ekogroszku zdążył już wypalić i ile mu jeszcze pozostało. Jest to niewątpliwa przewaga względem węgla pozostawionego “luzem”.

Dodatkowo będąc w opakowaniu, które otwieramy w momencie umieszczenia ekogroszku na podajniku, węgiel nie będzie wilgotniał. Jest to istotne dla zachowania właściwości opałowych.

Jednakże przed skorzystaniem z danego ekogroszku zaleca się zapoznanie ze sposobem użycia, gdyż w zależności od procesów technologicznych, może okazać się, że w szczególny sposób powinniśmy obchodzić się z produktem, by zmaksymalizować jego wydajność.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.