Wrzośce uprawa wrzośców pozbawiona tajemnic

Wrzośce są stosunkowo małymi krzewinkami, posiadającymi igiełkowate liście. Ich kwiaty mają natomiast dzwonowate kształty. Ich czas kwitnienia przypada przede wszystkim na wiosnę, jednak niektóre z odmian zakwitają latem. Wiele osób zamiast typowego wrzosu, decyduje się właśnie na posadzenie ich w swoim ogrodzie. Oczywiście jak większość roślin, wrzośce także wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by zdrowo wyglądać, pięknie kwitnąć i rozwijać się. Jednym z podstawowych zabiegów, który należy wykonać na wrzoścach, jest ich przycinanie. Sprawia ono, że roślina znacznie się zagęszcza i ma ona również obfitsze kwitnienie.

Kiedy należy przycinać wrzośce?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wrzośce muszą być przycinane każdego roku. Nie można o tej formie pielęgnacji w przypadku tych roślin zapominać. Ze względu na to, że nie wszystkie wrzośce kwitną w tym samym czasie ponieważ występują ich różne odmiany, przycina się je także w różnorakich porach. Wrzosiec, który kwitnie bardzo wczesną wiosną, powinno przycinać się w maju. Natomiast w przypadku wrzośców kwitnących latem, powinny być one przycinane wczesną wiosną następnego roku. Najlepiej by zabieg ten został wykonany w marcu, najpóźniejszym terminem jest natomiast kwiecień. Wrzośce kwitnące latem przycina się w tak późnym terminie, ponieważ przekwitłe kwiatostany w ich przypadku są dodatkową ochroną przed mrozem. Przycinanie wrzośców jesienią, jest zdecydowanie nie wskazane. Zimą bowiem może dojść do tego, że roślina przemarznie i zawiązane pąki również. W takiej sytuacji w kolejnym roku wrzosiec po prostu by nie zakwitł.

W jaki sposób trzeba przycinać wrzośce?

Wrzośce należy przycinać nie tylko w konkretnych terminach, ale również w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba przyciąć jedynie przekwitłe kwiatostany, a nie całe pędy. Należy zatem przyciąć przekwitły kwiatostan pozostawiając bardzo długą część wegetatywną pędu, a zatem ulistniony pęd. Pozbywamy się zatem tylko suchych kwiatów. Kwiatostan powinien zostać obcięty na około 1-2 centymetry poniżej jego podstawy. Pędy zeschnięte oraz te pozbawione liści, powinny zostać usunięte. W przypadku zauważenie silnych pędów, które bardzo mocno się rozwijają i być może wchodzą już na inne rośliny, je również warto podciąć. Do przycinania wrzośca najlepiej jest użyć dobrych nożyc ogrodniczych bądź też sekatora. Narzędzie przed takim przycinaniem, dobrze jest naostrzyć. Jeśli bowiem będzie ono tępe, wówczas pędy zostaną poszarpane i dość mocno naruszone, czego zdecydowanie trzeba unikać.

Warto również zwrócić uwagę na to, jaka pogoda panuje podczas takiego przycinania. Dobrze by była ona bezdeszczowa, by rany, które powstają w wyniku nacięć i przycięć, mogły na spokojnie się goić. W przypadku chorych pędów, w jakiś sposób uszkodzonych czy też przemarzniętych, również trzeba dokonać wycięcia. Wrzośce, które już kilka lat rosną w naszym ogrodzie, zazwyczaj nie wymagają zbyt dużego przycinania. Najbardziej potrzebne jest ono roślinom młodym. W momencie gdy taka roślina jest przycinania, pobudza się ją do wytwarzania nowych pędów i dalszego rozwoju, zagęszczenia.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Komentarze (01)

  • Krystyna, Hel

    29 grudnia 2019 / 2 lata ago

    U nas zawsze był problem z przezimowaniem wrzośca, jego uprawa kończyła się na corocznej wymianie na nowe kwiaty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.