Wybieramy gniazdka i łączniki do domu. Czym się kierować?

Gniazdka i łączniki są zaliczane do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego. Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek domu bez tych elementów. Dzięki nim możemy komfortowo sterować oświetleniem oraz korzystać z różnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Rola gniazdek i łączników jest nieoceniona, a mimo to wielu inwestorów nie przykłada większej wagi do kwestii ich wyboru, kierując się wyłącznie ceną czy estetyką. Na co zatem należy zwrócić baczną uwagę wybierając gniazdka i łączniki do domu?

Przeznaczenie gniazdek i łączników

Zanim zaczniemy rozglądać się za konkretną serią osprzętu elektroinstalacyjnego, trzeba bardzo dokładnie policzyć potrzebną liczbę gniazdek i łączników do poszczególnych pomieszczeń. Szczególną uwagę zwracamy na te elementy, które muszą być bryzgoszczelne – jak na przykład gniazdko umieszczone w pobliżu umywalki w łazience czy włącznik montowany w pralni.

Kolejnym krokiem jest określenie liczby gniazd podwójnych i pojedynczych. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest próba zaoszczędzenia na gniazdkach, co kończy się później podłączaniem wielu sprzętów do jednego kontaktu za pośrednictwem rozgałęźników. Lepiej wcześniej dokładnie przemyśleć sprawę i przewidzieć, że np. na ścianie telewizyjnej potrzebujemy gniazd podwójnych, aby móc bezpiecznie podłączyć telewizor, sprzęt grający, dekoder etc.

Bardzo ważną kwestią jest też prawidłowy dobór łączników na korytarzu oraz klatce schodowej. Potrzebne będą tutaj łączniki krzyżowe oraz schodowe, czyli takie, które umożliwiają sterowanie jednym obwodem oświetlenia z różnych części domu. Przykład: zbliżamy się do schodów, włączamy światło, a następnie mamy możliwość jego wyłączenia na piętrze budynku.

Jakie warunki techniczne muszą spełniać gniazdka i łączniki?

Wybierając gniazdka i łączniki do domu zawsze priorytetowo traktujemy własne bezpieczeństwo. Wiedząc, że dany osprzęt będzie zamontowany w pomieszczeniu mokrym, na przykład łazience, koniecznie trzeba zainwestować w gniazdka i łączniki spełniające co najmniej normę IP 44.

Zwracamy również uwagę, że gniazda przeznaczone do montażu w budynkach mieszkalnych muszą być wyposażone w styk ochronny (tzw. bolec) lub dwa styki umieszczone po bokach. Gniazdka montowane w łazience dodatkowo muszą posiadać klapkę ochronną.

Rada

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa najmłodszych domowników, warto zainteresować się gniazdkami z osłonami torów prądowych. Ewentualnie później można dokupić specjalne zaślepki, które uniemożliwią dziecku włożenie np. drucika do kontaktu.

Dlaczego warto postawić na gniazdka i łączniki z jednej serii?

Kwestie techniczne i funkcjonalne mamy już za sobą, pora więc przejść do znacznie przyjemniejszego etapu doboru gniazdek i łączników. Są to elementy, które powinny bardzo dobrze współgrać z wystrojem pomieszczeń. Producenci osprzętu elektroinstalacyjnego prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie wyglądu swoich produktów, oferując nam serie charakteryzujące się nowoczesnym, klasycznym czy ultra minimalistycznym wzornictwem.

Design gniazdek i łączników jest oczywiście kwestią gustu. Warto natomiast pamiętać o tym, że wszystkie wybrane produkty powinny pochodzić z tej samej serii. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że będą do siebie pasować kolorystycznie i stylistycznie, ale także z uwagi na możliwość montażu modułowego. Oznacza to, że np. będziemy mogli zamontować gniazdko, włącznik i regulator temperatury w jednej ramce, co jest estetycznym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.

Decydując się na konkretną serię gniazdek i łączników zawsze też należy się upewnić, że znajdziemy w niej wszystkie potrzebne nam elementy z kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego – a więc także np. ściemniacz czy gniazdo USB.

Półka cenowa

Szukając gniazdek i łączników czy to do domu, czy firmy, szybko można się zorientować, że istnieją duże różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi produktami. To powinno dać nam do myślenia. Każdy producent oferuje zarówno te tańsze, ekonomiczne serie osprzętu, jak i znacznie droższe, które różnią się od siebie jakością użytych materiałów, dostępnością wersji kolorystycznych oraz – w przypadku łączników – klasą użytego mechanizmu.

Pokażmy to na przykładzie dwóch bardzo popularnych serii osprzętu, czyli Kontakt-Simon 10 oraz Kontakt-Simon 54. Pierwsza z nich to seria ekonomiczna, dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych, bardzo chętnie wybierana do biur, ale też prywatnych domów i mieszkań, których właściciele dysponują ograniczonym budżetem. Charakterystycznym elementem wyróżniającym serię Simon 10 jest nieprzewodzący prądu mostek wykonany z wysokiej jakości tworzywa, który zapewnia odpowiednią trwałość, a przy tym bezpieczny montaż.

Z kolei seria Simon 54 jest dedykowana najbardziej wymagającym inwestorom, którzy oczekują jakości klasy premium, a przy tym eleganckiego, nowoczesnego designu. Osprzęt z tej serii jest dostępny w aż 66 zestawieniach kolorystycznych. Linia Simon 54 została oparta o nowe, niezawodne i łatwe w montażu mechanizmy, bardzo chwalone przez instalatorów.

Łatwość montażu

Wybór konkretnej serii osprzętu elektroinstalacyjnego zawsze warto skonsultować z elektrykiem, który będzie go montował. Fachowcy dobrze wiedzą, które produkty prezentują wysoką jakość wykonania, są niezawodne, dobrze przylegają do ściany, a przy tym łatwo i szybko się montują.

Właśnie z myślą o komforcie elektryków producenci, tacy jak Legrand czy Kontakt-Simon, wprowadzili na rynek bardzo ciekawe rozwiązanie, jakim są mechanizmy z automatycznymi zaciskami sprężynowymi. Umożliwiają one błyskawiczne podłączenie gniazdka czy łącznika – wystarczy tylko wsunąć przewód do odpowiedniego toru prądowego. Równie łatwy jest demontaż osprzętu. To znaczny postęp w porównaniu z wciąż popularnym, ale już nieco archaicznym mechanizmem z zaciskami śrubowymi.

Szeroki wybór gniazdek i łączników do domu, firmy czy instalacji przemysłowych można znaleźć w ofercie hurtowni partnerskich Elektrotarg.pl i zamówić osprzęt z dostawą pod drzwi lub z odbiorem osobistym.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.