Wykończenie łazienki – jakie są koszta?

Kompleksowe wykończenie wnętrz jest jedną z typowych czynności jakie musimy wykonać po zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. Wiele osób zastanawia się nad kosztami jakie będzie musiało ponieść w tym przypadku. Niestety łazienka jest, obok kuchni, pomieszczeniem wymagającym największego wkładu finansowego. Wynika to z konieczności zaopatrzenia się zarówno w urządzenia sanitarne, jak i płytki ścienne oraz podłogowe. W niektórych przypadkach roboty wykończeniowe mogą polegać dodatkowo na podwieszeniu sufitu. Koszty rosną jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnych elementach, takich jak kamień czy drewno. Na jaki wydatek należy się przygotować w zależności od planów projektowych oraz metrażu łazienki?

Płytki ścienne i podłogowe – jakie koszta?

Ostateczny koszt zależy od tego na jakie płytki się zdecydujemy. Zakres cen jest bardzo szeroki i zależy m.in. od materiału z jakiego zostały wykonane, wielkości i jakości, dlatego trudno jednoznacznie określić ich kwotę. Uśredniony koszt za m2 mieści się w przedziale od 35 zł do 150 zł. Oczywiście cena może być mniejsza lub większa, w zależności od producenta. Warto pamiętać o tym, aby zakupić kilka dodatkowych płytek, gdyż jeśli w przyszłości doszłoby do ich uszkodzenia, będziemy mogli z łatwością ją wymienić, nawet jeśli nie będą już dostępne w ofercie.

Oprócz płytek musimy zakupić również klej, fugi i podkład gruntujący. W tym przypadku można przyjąć średni koszt około 25 zł za m2. To nie koniec. Wszystko zależy od tego czy roboty wykończeniowe zamierzamy przeprowadzić samodzielnie czy wynająć glazurnika. Koszty robocizny są uzależnione m.in. od formatu oraz rodzaju płytek. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 50 do 130 zł za m2.

Ile zapłacimy za montaż urządzeń sanitarnych?

Wanna, prysznic, umywalka, wc z deską, baterie – koszty zakupu również zależą od jakości konkretnego produktu, materiału wykonania i renomy producenta. Muszla klozetowa z zabudowanym zbiornikiem kosztuje około 800 zł. Cena montażu wynosi około 200 zł. Jak wygląda to przy innych elementach?

  • Umywalka – dostępne są zarówno gotowe modele z szafką, wiszące, stojące na blacie i wiele innych. Możemy również wybierać spośród umywalek ceramicznych, granitowych, marmurowych, kompozytowych, stalowych itd. Dobrej jakości modele zaczynają się już od 400 zł. Do tego koszt baterii – od 150 zł w górę oraz montaż – między 350 a 400 zł za dwie rzeczy.
  • Kabina prysznicowa – w zestawie z brodzikiem oraz baterią może kosztować około 1800 zł. Do tego dochodzi koszt montażu, czyli kwota rzędu 250 zł.
  • Wanna – roboty wykończeniowe muszą zostać poprzedzone stworzeniem dokładnego projektu, który pozwoli nam ustalić czy w naszej łazience aby na pewno sprawdzi się wanna, czy jednak będzie zajmować zbyt wiele cennego miejsca. Klasyczne prostokątne modele wykonane z akrylu można dostać nawet za 400 zł, do tego obudowa – 200 zł. Wanny wolnostojące, choć prezentują się naprawdę ciekawie, są znacznie droższe, bo kosztują około 1500 zł. Ponadto, są polecane raczej do większych łazienek. Do tego należy doliczyć koszt baterii – około 300 zł oraz montaż obu rzeczy – około 500 zł.

Roboty wykończeniowe obejmują również malowanie sufitu farbą lateksową, która jest odporna na działanie wilgoci. Litr preparatu kosztuje około 30 zł. Jeśli zlecimy malowanie, robocizna wynosi około 15 zł za m2. Do tego należy doliczyć koszt zakupu mebli do łazienki, akcesoriów łazienkowych, pralki oraz oświetlenia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.