Wykorzystanie cegły przy aranżowaniu wnętrz mieszkalnych

Cegła jest tradycyjnym materiałem budowlanym, wykorzystywanym w technologii murowanej do budowania domów i innych obiektów o różnym przeznaczeniu. Jednocześnie może być ona wykorzystywana do oryginalnych aranżacji wnętrz.

Surowa i piękna

Cegła może pełnić funkcję ozdoby ściany, wprowadzając do stylizacji element surowości. Jeśli tylko zostanie umiejętnie użyta, będzie nadawała wnętrzom wyraz rustykalny, artystyczny, a nawet staną się one bardziej przytulne.

Cegła klinkierowa sprawdzi się w każdym wnętrzu stylizowanym na stare, ale różnorodność kolorów i faktur cegieł dostępnych w ramach materiałów wykończeniowych sprawia, że można ją wykorzystać nie tylko w tradycyjnych, ale i nowoczesnych pomieszczeniach. Świetnie komponuje się w loftach, czyli w mieszkaniach aranżowanych w starych obiektach przemysłowych. Nie trzeba jednak wydawać majątku, aby kupić własny loft – można urządzić posiadane mieszkanie czy dom w podobny sposób, wykorzystując do tego celu klasyczny klinkier.

Modne wnętrza industrialne pozwalają na tworzenie zachwycających detali z cegieł. Można także wykonać całą ścianę z płytek klinkierowych, które podkreślą surowość form. Do wyboru są klasyczne, pomarańczowo-czerwone cegły, emanujące ciepłem, albo modne, nowoczesne cegły błyszczące w palecie szarości, a także cegły z przebarwieniami.

Klinkier z powodzeniem pojawia się we wnętrzach eklektycznych, stanowiąc jeden z łączników dla wykorzystywanych w mieszkaniu czy apartamencie różnych stylów, form i elementów wykończeniowych.

Z czym łączyć cegłę?

Cegła klinkierowa jest materiałem o uniwersalnym zastosowaniu we wnętrzach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych czy w biurach. Można ją łączyć z elementami drewnianymi, ze ścianami pomalowanymi na dowolne kolory czy z meblami w różnym stylu. Bardzo dobrze prezentuje się ściana pokryta cegłą w zestawieniu np. z zimną stalą czy szklanymi drzwiami bądź podłogą ze szkła hartowanego, która jest jednym z hitów aranżacyjnych ostatnich lat.

Jak wykonać ceglaną ścianę?

Jeśli i my ulegliśmy trendowi na cegłę we wnętrzach, możemy zastosować ją we własnym mieszkaniu. Najłatwiej tego dokonać w domach i w kamienicach, dla których budulcem była pierwotnie cegła, którą pokryto warstwą tynku. Po jej zdarciu odsłoni się piękna, surowa cegła, o bogatej kolorystyce. Trzeba ją jedynie oczyścić ostrą szczotką lub wypiaskować, a następnie przeszlifować i wyczyścić. Na koniec cegłę trzeba zaimpregnować. Będzie oryginalnym elementem ozdobnym w naszym wnętrzu.

W przypadku mieszkań w blokach z wielkiej płyty i wszędzie tam, gdzie ściany nie są z cegieł, należy inaczej przystąpić do budowy dekoracji z tego materiału budowlano-wykończeniowego. Ścianę można wykonać z wykorzystaniem cegły cementowej lub ceramicznej – klinkierowej lub licowej. Można stosować albo całe cegły, które jednak obciążają ścianę, albo lepiej płytki klinkierowe lub cegły cięte, które mają około 13 mm grubości.

Cegła może być mocnym i głównym punktem aranżacji danego pomieszczenia, a wszystkie pozostałe jego elementy dekoracyjne mogą być jej podporządkowane.

Artykuł powstał przy współpracy ze Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. Artykuł powstał przy współpracy ze Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.