Wylewanie posadzki betonowej – o czym trzeba pamiętać?

Kluczowym elementem każdego domu są posadzki betonowe. Pełnią one kilka funkcji, jednak najważniejszą z nich jest izolacja – prawidłowo wykonana posadzka chroni nasz dom przed wilgocią oraz uciekaniem ciepła z pomieszczeń. Posadzka musi służyć nam przez długie lata, a żeby tak się stało, musi być wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Musimy pamiętać o tym, że każdy błąd, jaki popełnimy podczas robienia posadzki betonowej, na światło dzienne wyjdzie dopiero po kilku latach, a wtedy naprawa usterki będzie kosztowała nas nie tylko masę pieniędzy, ale także stresu. Nawet jeśli do prac posadzkarskich wynajmiemy firmę, to i tak konieczne jest, żebyśmy znali podstawowe zasady wylewania posadzki betonowej. Nawet specjaliści mogą popełnić błąd, a następnie próbować go przed nami ukryć, w obawie o utratę zlecenia. Posiadając elementarną wiedzę nie damy się oszukać i będziemy wiedzieć, jakich nieprawidłowości się wystrzegać.

Główne zasady wylewania posadzek betonowych

Izolacja posadzki betonowej

Aby mieć gwarancję, że nasze posadzki będą suche, a wilgoć nie przeniknie betonu, konieczna jest izolacja posadzki za pomocą folii budowlanej. Jest to pierwszy i najważniejszy etap pracy podczas wykonywania posadzek. Jedną z najgorszych możliwych opcji, jakie mogą się przydarzyć podczas budowy domu, jest źle zaizolowana posadzka. Spenetrowany przez wilgoć beton nie będzie chronił budynku przed utratą ciepła, a na ścianach może pokazać się grzyb. Chociaż sama folia nie zabezpieczy pomieszczeń przed utratą ciepła, to na pewno pomoże. Dlatego właśnie do izolacji powinniśmy wykorzystywać materiały atestowane, dzięki którym zyskamy pewność, że dobrze posadzka jest odpowiednio chroniona.

Izolacja posadzki betonowej

Docieplanie posadzki podłogowej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sama folia nie uchroni pomieszczeń przed utratą ciepła – do tego potrzebujemy docieplenia. Posadzkę betonową docieplamy za pomocą styropianu lub wełny, choć opcja pierwsza jest zdecydowanie częściej spotykana. Warstwa docieplenia posadzki zależna jest od różnicy poziomów pomiędzy chudziakiem a poziomem drzwi wejściowych czy tarasowych. Najczęściej odpowiednią warstwą okazuje się 5-15 centymetrowa grubość materiału. Bardzo ważne jest, aby wybrany przez nas styropian był odpowiednio twardy.
Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, co pozwala nam minimalizować powstawanie mostków cieplnych, których obecność nie jest wskazana – to przez nie tracimy ciepło w pomieszczeniach. Następnie wszystkie łączenia uzupełniamy z pomocą pianki poliuretanowej.

Zbrojenie posadzki betonowej

Posadzka betonowa musi być odpowiednio trwała, mocna i stabilna, a żeby taka była konieczne jest wzmocnienie jej zbrojeniem. Jeszcze nie tak dawno główną metodą zbrojenia posadzki było stosowanie siatki zbrojeniowej, jednak coraz częściej siatka wypierana jest przez mikrozbrojenia. Mikrozbrojenie to rozproszone włókna polipropylenowe, które dodajemy do mieszanki betonu. Ich zadaniem jest zwiększenie odporności posadzki na czynniki fizyczne i atmosferyczne, poprawienie właściwości wylewki oraz minimalizowanie występowania pęknięć skurczowych w betonie.
Następnie, aby zapobiec klawiszowaniu posadzki betonowej, należy zastosować dyble dylatacyjne. Dyble stosuje się głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, jednak klawiszowanie, czyli unoszenie się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu, może występować też w posadzkach standardowych. Stosowanie dybli dylatacyjnych zapobiegnie pionowym przesunięciom.

Zbrojenie posadzki betonowej

Plastyfikatory – chemia do zadań specjalnych

Plastyfikatory to specjalistyczne środki chemiczne, których zadania są niebanalne. Za pomocą plastyfikatorów jesteśmy w stanie znacząco poprawić właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory mają różne zadania – jedne czynią beton mrozoodpornym, inne odpowiedzialne są za zwiększenie jego plastyczności, kolejne odpowiadają za spowolnieniem lub przyspieszeniem wiązania betonu. Jedno jest pewne – warto używać tych specyfików, aby usprawnić pracę na budowie.

Przygotowanie mieszanki i jej wylewka

Standardowym sposobem wykonywania posadzki betonowej jest ręczne sporządzenie mieszanki poprzez samodzielne wymieszanie odpowiednich proporcji składników, a następnie rozprowadzeniu jej po izolacji styropianowej. Choć brzmi prosto, to jest to proces bardzo pracochłonny, który trwa bardzo długo. Aby nie zamęczać się nim i nie tracić niepotrzebnie czasu i energii, warto zamówić fachowców, którzy za sprawą specjalistycznego agregatu przygotują i rozprowadzą mieszankę szybciej i sprawniej, a dodatkowo po sobie posprzątają! Tym profesjonalnym urządzeniem jest miksokret (mixokret) – maszyna budowlana, która miesza i podaje beton w wyznaczone miejsce. Ze względu na rozmiary miksokreta oraz fakt, że zbiornik w nim zamontowany działa pod ogromnym ciśnieniem, nie jest możliwe samodzielne jego używanie. Do obsługi mixokreta potrzebne jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Firma posadzkarska za pomocą agregatu znacznie przyspieszy pracę i pozwoli nam oszczędzić siłę i nerwy.

Poziomowanie posadzki betonowej

Poziomowanie posadzki betonowej

Posadzka musi być równa – bez żadnych spadków, wzniesień i pagórków. Aby osiągnąć ten cel i cieszyć się prosta posadzką, konieczne jest jej wypoziomowanie. Poziomowanie posadzki betonowej przeprowadzamy z pomocą niwelatora oraz łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej).
Podczas zakupu sprzętu koniecznie pamiętajmy o tym, że choć praca dłuższą łatą jest szybsza, a zakres błędu mniejszy, to jednak nie jest łatwo operować ponad dwumetrową linijką – taka sztuka wymaga wprawy.

Zacieranie posadzki betonowej

Do ostatniego etapu, zacierania posadzki, przechodzimy, gdy but zatapia się w jeszcze wilgotnym betonie na około 3 cm. Zacieranie możemy wykonać za pomocą pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Chociaż używanie pacy posadzkarskiej jest proste, to jest także bardzo pracochłonne i wymaga dużo czasu. Warto więc wypożyczyć zacieraczkę elektryczną i za jej pomocą, w o wiele krótszym czasie, zakończyć prace podłogowe.
Aby nie zniszczyć wciąż mokrej posadzki, konieczne jest stosowania klapek lub butów posadzkarskich.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.