Zadbaj o swoje bezpieczeństwo za pomocą kamery

W dzisiejszych czasach monitoring jest zupełnie zwyczajnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zabezpieczenie swojej posiadłości lub firmy. Wielu nadal jednak uważa, że jest to bardzo drogie rozwiązanie. Jednak jak ze wszystkim co staje się powszechne – ceny normują się i możemy znaleźć coś na każdą kieszeń.

Kamera kopułkowa – uniwersalne rozwiązanie?

Zapewne często przemieszczając się po galeriach, sklepach, salonach usługowych, czy będąc u kogoś w domu, mogłeś zauważyć kopułkę zamocowana pod sufitem lub na ścianie. To była właśnie kamera kopułkowa.

Do ich niewątpliwych zalet należy dyskretność. W zależności od wybranego producenta i modelu, możemy spotkać duże kamery kopułkowe, jak i te zdecydowanie subtelniejsze. Dzięki temu nie są one tak inwazyjne pod względem naruszenia wyglądu wnętrza. Z tego powodu są często montowane w windach, czy w miejscach gdzie nie dysponujemy za dużą ilością powierzchni.

Mimo, że główne przeznaczenie kamer kopułkowych jest do użytku wewnątrz budynku, są także często montowane na zewnątrz. Oczywiście taka kamera musi być z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego, gdyż wtedy posiada odpowiednio dostosowaną do potrzeb atmosferycznych obudowę, by deszcze i śnieg jej nie uszkodziły.

Istnieje także możliwość wykorzystania obudowy wandaloodpornej, która sprawdzi się świetnie tam, gdzie kamera jest narażona na uszkodzenie w wyniku uderzenia, zalania, czy innej formy celowego zniszczenia.

Kamera kopułkowa – jakie parametry są istotne przy wyborze?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu jakim dysponujemy. Można jednak wyróżnić podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Kąt widzenia jest bardzo istotny jeżeli nastawiamy się na to, by rejestrowany obraz był z jak największej powierzchni.

Norma IP67. Niektórym może to nic nie mówić, ale wbrew pozorom spotykamy się z nim często w kwestii elektroniki jak np. telefony, smartwatche, itp. Oznacza ona, że posiada całkowitą pyłoszczelność i ochronę przed zanurzeniem w wodzie (maksymalnie na 30 minut, do głębokości 1 metra). Co to oznacza w przypadku takiej kamery? Można ją zastosować na zewnątrz budynku, ale w miejscu w którym nie będzie silnie wyeksponowana na działanie czynników zewnętrznych (np. deszcz, śnieg). Taką normę posiada np. większość kamer firmy Dauha.

Z racji, że kamera pracuje cały czas (a zwłaszcza pod osłoną nocy, kiedy jesteśmy narażeni na wizytę nieproszonych gości), warto zwrócić uwagę na zasięg oświetlacza IR. Od jego możliwości zależy, na jak dalekim dystansie będzie widoczny nagrywany obraz, w momencie gdy oświetlenie będzie niewystarczające. Z racji mnogości obiektywów i ich ogniskowości, nie będziemy się rozpisywać, ale zalecamy skontaktowanie się ze sklepem, który specjalizuje się w sprzedaży kamer typu CCTV, a specjaliści na pewno pomogą dobrać coś odpowiedniego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.