Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Kupno domu lub mieszkania jest inwestycją na wiele lat, dlatego powinno być dobrze przemyślane. Dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, a może dom w szeregowcu? Wybór lokum na rynku nieruchomości jest ogromny, ale to domy jednorodzinne zapewniają największą swobodę i komfort mieszkańcom. Jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie?

Własny ogród

Własny kawałek ogrodu daje nieograniczone możliwości – możemy zaaranżować atrakcyjną strefę z oczkiem wodnym i roślinami, miejsce na grilla z przyjaciółmi oraz obszar do aktywności sportowych. Posiadanie ogrodu jest dużą zaletą mieszkania w domu. Realizacja wielu planów np. ogrodniczych, nie byłaby możliwa w bloku lub domu szeregowym.

Ogród jest też niezastąpiony, jeżeli myślimy o posiadaniu własnego czworonoga. Szczególnie pies dużej rasy doceni możliwość biegania po dużej przestrzeni. Odpowiedni projekt ogrodu pozwala na hodowanie warzyw oraz owoców, a także pozwala odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu przyrody. Popularnym rozwiązaniem są tarasy lub wiaty ogrodowe, osłaniające przed słońcem i wiatrem.

Prywatność i swoboda

Mieszkanie w domu jednorodzinnym nie niweluje całkowicie kwestii obecności sąsiadów, ponieważ prawdopodobnie nadal będą obecni, ale za płotem, a nie za ścianą. Zapewnia to większą prywatność, brak potrzeby informowania o planowanych imprezach oraz możliwość słuchania głośnej muzyki. We własnym domu jednorodzinnym nikomu nie będzie przeszkadzało, jeżeli włączymy pralkę o 23:00 lub włączymy relacje z koncertu rockowego od samego rana. Słowem, wolność i swoboda.

Przestronne pokoje

Dom jednorodzinny ma do zaoferowania dużo więcej miejsca niż tradycyjne mieszkanie w bloku. Dzięki przestrzeni, możliwe jest zaaranżowanie poszczególnych pomieszczeń w dowolny sposób. Na pewno docenią to rodzice małych dzieci, które potrzebują dużo miejsca do zabawy oraz miłośnicy kreatywnych rozwiązań przestrzennych.

Dom jednorodzinny można w razie potrzeby rozbudować. Powiększenie powierzchni użytkowej nie byłoby możliwe w domu szeregowym lub w mieszkaniu usytuowanym w bloku.

Uniezależnienie od spółdzielni

Mieszkanie w bloku wiąże się z płaceniem czynszu spółdzielni mieszkaniowej. Są to dodatkowe opłaty, które poświęca się m.in na remont części wspólnych budynku np. schodów lub na naprawy przeciekającego dachu. W domu jednorodzinny nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, a także przejmować się zasadami narzuconymi przez wspólnotę mieszkaniową. Sami decydujemy o ewentualnych naprawach. W razie konieczności możemy je także wykonać samodzielnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Podsumowanie

Dom jednorodzinny ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, ale o nich także trzeba pamiętać. Główną wadą mieszkania w tego rodzaju nieruchomości jest większa powierzchnia do sprzątania. Inne wady to:

  • konieczność zadbania o wszelkie prace konwersacyjne i ewentualnie naprawy
  • oddalenie od komunikacji miejskiej i konieczność posiadania samochodu
  • ogród wymaga regularnych prac ogrodniczych, co może być uciążliwe

Z drugiej strony – dbanie o własny dom może być prawdziwą przyjemnością. Podlewanie czy koszenie trawy nie oznacza, że nie warto posiadać domu jednorodzinnego ani ogrodu. Pracę włożoną w dom wynagradza komfort i swoboda mieszkania bez sąsiadów za ścianą oraz możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Dziękujemy deweloperowi Osiedle-rozalin.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

domy jednorodzinne

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.