Zalety montażu rekuperatora

W nowych domach dobrze wyizolowanych i pozbawionych jakikolwiek szczelności, pojawia się problem z wymianą powietrza, co prowadzi do powstawania zaduchu, pleśni i ogólnych problemów z kondensacją wilgoci.

W nowych domach dobrze wyizolowanych i pozbawionych jakikolwiek szczelności, pojawia się problem z wymianą powietrza, co prowadzi do powstawania zaduchu, pleśni i ogólnych problemów z kondensacją wilgoci. Nie jest to zdrowe ani dla ludzi, ani dla samego budynku. Konieczne jest więc zainstalowanie w takich domach systemu wentylacji mechanicznej. W tym celu coraz częściej stosuje się rekuperatory, które zapewniają bardzo dobrą wymianę powietrza bez jakichkolwiek start energetycznych.

Jak wpływa montaż rekuperacji na zmniejszenie kosztów ogrzewania?

Zdaniem ekspertów zastosowanie instalacji wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator pozwala zmniejszyć koszy ogrzewania domu, poprzez ograniczenie strat ciepła, nawet o ok. 60-80%. Przy prawidłowym wykonaniu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła i sprawnym działaniu centrali z rekuperatorem, w ziemie nie tracimy ciepła, a latem dom chłodzimy. Jeśli jednak cała instalacja będzie wadliwa, wówczas koszty ogrzewania mogą wzrosnąć.

Niewątpliwą zaletą stosowania rekuperatora jest możliwość gruntowego montażu wymiennika ciepła (GWC) – w ten sposób dodatkowo uzyskamy chłodzenie latem, ale też większą sprawność urządzenia zimą.

Za montażem rekuperacji przemawiają również względy ekonomiczne, jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędności wynikające z braku potrzeby budowania kosztownych kominów do wentylacji mechanicznej. Co więcej, nie ma też potrzeby montowania droższych okien z nawiewnikami czy mikrowentylacją.

W budynkach, w których wykorzystywany jest rekuperator, zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło – nawet do 45% – a dzięki temu nie ma potrzeby stosowania w nich dużych grzejników oraz pieca grzewczego o dużej mocy.

Montaż rekuperatora a komfort przebywania w domu

Rekuperatory montuje się w budynkach nie tylko ze względu na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również z potrzeby komfort przebywania w domu. Otóż urządzenie zapewnia prawidłową wentylację w każdej sytuacji, poprzez regulację mikroklimatu budynku. Zastosowanie rekuperatora zapewni nam świeże powietrze przez 24 godziny na dobę. Do tego gwarantuje on napływ czystego powietrza bez pyłków owadów, kurzu czy alergenów, ponieważ jest ono od razu filtrowane.

Rekuperatory nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczenia, ale też usuwają z niego zużyte. Dlatego w domach z zamontowanym, wyżej opisanym urządzeniem, nie ma nieprzyjemnych zapachów, nadmiaru wilgoci czy zaduchu. Warto przy tym zauważyć, że stosowanie rekuperacji nie wiąże się z powstaniem przeciągów w domu, tak jak ma to miejsce w przypadku otwierania okien i drzwi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.