Żwir – charakterystyka i zastosowanie

Żwir jest jednym z najbardziej powszechnych i najczęściej stosowanych materiałów naturalnych, co wynika z jego łatwej dostępności, cennych właściwości i dobrej ceny. Wszystkie te cechy sprawiają, że wykorzystuje się go w wielu branżach. Poziom wydobycia żwiru należy do jednych z najwyższych na świecie i nic nie wskazuje na to, aby coś miało zmienić się w tej kwestii. Co warto wiedzieć na temat tego materiału i jakie jest jego zastosowanie?

Żwir i jego cechy charakterystyczne

Materiał można określić jako luźną skałę osadową w postaci ziaren, których średnica mieści się w przedziale od 2 mm do 63 mm. Żwir to w rzeczywistości kilka połączonych ze sobą minerałów oraz skał, takich jak kwarc, dolomit, wapień, skaleń itp. Wydobywa się go w kopalniach na szeroką skalę, najczęściej metodą odkrywkową oraz w wyniku pogłębiania rzek. O jakich cechach materiału warto wspomnieć?

  • Żwir wyróżnia się wysokim współczynnikiem przepuszczalności. Co za tym idzie, dobrze odprowadza wodę, w ogromnym stopniu ograniczając tworzenie się kałuż na jego powierzchni.
  • Dostępne są różne rodzaje żwiru, które determinują jego zastosowanie.
  • Materiał cechuje się dużymi walorami estetycznymi, które można wykorzystać m.in. w ogrodnictwie.
  • Wykazuje dobrą przyczepność do innych składników zapraw, jednak ostatecznie ta cecha jest zależna od chropowatości i kształtu ziaren.

Zastosowanie żwiru

To popularne kruszywo budowlane, które wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji betonu i prefabrykatów betonowych. Co więcej, znajduje zastosowanie w produkcji wylewek betonowych – cienkich, średnich oraz grubych. Kolejnym sposobem użycia jest masa bitumiczna na nawierzchnie dróg. Żwir nadaje się ponadto do umacniania gruntów oraz tworzenia nasypów i podbudów. Warto zaznaczyć, że jeśli materiał ma być stosowany podczas budowy dróg, musi spełniać obowiązujące normy. Do produkcji betonu z użyciem żwiru odnosi się norma PN-EN 12620, do budownictwa drogowego norma PN-EN 13242, zaś do mas bitumicznych wykorzystywanych na powierzchniach przeznaczonych do ruchu norma PN-EN 13043.

Żwir, ze względu na swoje walory estetyczne, znajduje zastosowanie w aranżacji ogrodów. Może posłużyć m.in. do wysypania ścieżki. Dzięki dobrej przepuszczalności, sprawdzi się także jako warstwa filtrująca. Kolorowe kamienie będą świetnie wyglądać po rozsypaniu ich wokół domu lub roślinności. Jak widać, opisywany materiał jest bardzo uniwersalny, a jego atrakcyjna cena sprawia, że cieszy się niesłabnącą popularnością.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Budmar – żwir Rzeszów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.