Cięcie mosiądzu – czym najlepiej? O czym pamiętać?

Raz na jakiś czas podczas różnego rodzaju prac remontowych przychodzi zmierzyć się z cięciem elementów wykonanych z mosiądzu. To typ metalu, który wymaga specjalnego potraktowania. Źle obrobiony będzie bowiem prezentować się nieestetycznie lub zwyczajnie się zniszczy. Czym zatem najlepiej ciąć mosiądz?

Czym jest mosiądz?

Mosiądz to nic innego jak stop miedzi i cynku, który często zawiera również dodatki innych metali (np. ołowiu, glinu, cyny, manganu, żelaza, chromu czy krzemu). Materiał ten topi się w temperaturze poniżej 1000 stopni Celsjusza. Powyżej temperatury 907 °C główny składnik stopowy mosiądzu tj. cynk zaczyna parować powodując tworzenie się zgaru. Mosiądz jest odporny na korozję, ma charakterystyczną pomarańczową barwę i dobrze sprawuje się jako materiał odlewniczy. Właśnie dlatego wykonuje się z niego szeroko rozumianą armaturę oraz sprzęt odporny na wodę morską. Oprócz tego z mosiądzu tworzy się instrumenty muzyczne, łuski amunicji, pręty, rury, blachy, ozdoby (świeczniki i puchary), klamki, elementy wykończeniowe domu, pomniki, moździerze i wiele innych.

Cięcie mosiądzu szlifierką kątową

W domowych warunkach, gdy cięcie mosiądzu dotyczyć ma prostego elementu, dla którego na dodatek nie są istotne względy wizualne, można posłużyć się szlifierką kątową. Ta jednak powinna być wyposażona w cienką tarczę lamelkową (dostępną np. tu: https://raptorstore.pl/tarcze-listkowe)  lub w dysk dedykowany do obróbki mosiądzu. Warto byłoby również sprawdzić, czy elektronarzędzie, jakim wykona się cięcie, ma regulację obrotów. Sama obróbka tego typu musi być delikatna. Nie wolno mocno dociska tarczy do mosiądzu, gdyż ten zwyczajnie się zniszczy.

Cięcie tarczą ma w tym przypadku jeden duży minus – niemal zawsze kończy się tym, że końcówki ciętego elementu czarnieją (pod wpływem reakcji chemicznej), a same krawędzie są dość mocno postrzępione. W zależności od tego, co zostało ucięte i w jakim celu, można ten defekt zniwelować np. papierem ściernym oraz docelowo zamaskować. Jeśli jednak element wykonany z mosiądzu ma być widoczny gołym okiem, warto rozważyć inne metody jego wykrojenia.

Cięcie mosiądzu wodą

Tu z pomocą przychodzi tzw. cięcie wodą. To nowoczesna, ekologiczna i bardzo skuteczna metoda obróbki metali. Wykorzystuje się w niej wodę pod ciśnieniem albo wodę z dodatkiem ścierniwa. To pozwala ucięcie nawet grubych i twardych materiałów o skomplikowanych kształtach. Firm świadczących tego rodzaju usługi jest w Polsce coraz więcej i nie powinno być problemu ze zleceniem im prac w mosiądzu. Rozwiązanie ma to tę zaletę, że jakość cięcia w tym przypadku powinna być o wiele wyższa, niż ma to miejsce przy obróbce ręcznej kątówką. Wiele oczywiście zależy zastosowanej technologii, techniki i ogólnej klasy obróbki. Cięcie wodą na pewno są lepszą metodą, jeśli element z mosiądzu ma być wykonany estetycznie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz