Dlaczego warto kupić dobry kabel HDMI?

Multimedia są nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Tym, po czym łatwo można poznać, z jak niebywałą szybkością ewoluuje technologia, jest budowa przewodów i kabli multimedialnych. Świetnym przykładem są kable HDMI, powszechnie wykorzystywane do połączenia monitorów z komputerem lub telewizorów z dekoderami. Kable HDMI pozwalają na przesyłanie sygnału wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości, uzyskują znakomita jakość wyświetlania. Wiele osób często się zastanawia czy jest sens kupować droższe kable, teoretycznie wyższej jakości niż ich tanie zamienniki. W tym artykule dowiesz się, jak jest naprawdę i czy rzeczywiście warto wydać więcej pieniędzy na taki kabel.

Do czego służą kable HDMI?

Kable tego typu są powszechnie wykorzystywane do transmisji sygnału wideo i audio z dekodera do telewizora. Jednak mogą one być również używane, by połączyć monitor z komputerem PC lub laptopem. Tym, co przemawia na korzyść technologii HDMI, jest możliwość jednoczesnego przesyłania sygnału obrazu i dźwięku, bez konieczności korzystania z dodatkowych kabli. Co więcej, w sprzedaży dostępne są także kable HDMI obsługujące Ethernet, czyli jednym przewodem możemy do odbiornika dostarczyć obraz, dźwięk i sieć. Jeśli szukasz takich właśnie kabli, znajdziesz je na stronie tim.pl/kable-i-przewody/multimedialne/hdmi/.

Dlaczego kabel HDMI to dobre rozwiązanie?

Technologia HDMI wspiera obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości i zapewnia dużą przepustowość. Umożliwia ona ograniczenie ilości przewodów, które łączą urządzenie nadawcze z odbiornikiem. Ma to duże znaczenie wtedy, kiedy chcemy zachować estetykę połączenia i korzystamy z nowych sprzętów, które standardowo są już wyposażane wyłącznie w złącza HDMI. Im mniej używamy kabli na swoim biurku, tym łatwiej zachować na nim i pod nim porządek. Krótkie kable HDMI sprawdzają się również wtedy, jeśli pracujemy na laptopie i na swoim biurku często podłączamy go dla wygody do zewnętrznego monitora. Wygoda użytkowania, oszczędność miejsca i znacznie więcej możliwości korzystania z nowych technologii — to wystarczające powody, aby przesiąść się na technologię HDMI.

Dobre kable HDMI vs tanie kable

Spójrzmy teraz na ofertę kabli HDMI. Jest ona olbrzymia i obejmuje przewody w cenie od kilkunastu złotych do nawet kilkuset. Jaka jest różnica pomiędzy nimi i na jaki kabel powinniśmy się zdecydować? Tym, co ma decydujące znaczenie dla jakości przesyłanego obrazu, jest sposób wykonania takiego kabla. Jeśli został wyprodukowany z dobrych materiałów, które nie mają wpływu na ograniczenie jakości sygnału, to dotrze on do odbiornika bez większych strat. Nie będziemy wówczas odczuwać pogorszenia się jakości obrazu lub dźwięku, a transfer danych będzie odbywał się z pełną prędkością. Niestety, tak jak w przypadku wielu innych produktów, niska cena zwykle realizowana jest kosztem jakości. Tanie kable bardzo często produkowane są z przypadkowych materiałów, ich kontrola jakości jest słaba, a przesyłany przez nie sygnał ulega mocnemu osłabieniu. W efekcie mogą pojawiać się szumy, zniekształcenia oraz inne niedogodności, wpływające na komfort użytkowania. Można temu zapobiec, wybierając kable wyższej jakości, a także odpowiednią jego długość. Używany przez nas kabel nie powinien być zbyt długi, ponieważ powstają wówczas większe straty jakości sygnału. Warto przed zakupem dokładnie zmierzyć odcinek dzielący ekran od urządzenia wysyłającego sygnał i w zbliżonej długości zamówić potrzebny kabel HDMI.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz