Umowa najmu okazjonalnego – jak ją podpisać?

Najem okazjonalny pozwala właścicielom nieruchomości mieszkalnych na uzyskanie dodatkowej ochrony w razie niewywiązywania się najemcy z zapisów w umowie najmu. Czym jest najem okazjonalny i jak zawrzeć jego umowę?

Najem okazjonalny pozwala właścicielom nieruchomości mieszkalnych na uzyskanie dodatkowej ochrony w razie niewywiązywania się najemcy z zapisów w umowie najmu. Czym jest najem okazjonalny i jak zawrzeć jego umowę?

Na czym polega okazjonalny najem lokalu mieszkalnego?

Z najmu okazjonalnego korzysta obecnie coraz więcej właścicieli lokali mieszkalnych. Co to jest najem okazjonalny w myśl przepisów?

Najmem okazjonalnym określa się rodzaj umowy najmu lokalu mieszkalnego, która zawierana jest na czas oznaczony, natomiast maksymalnie na 10 lat. Umowę taką mogą zawrzeć jedynie osoby fizyczne.

Tym, co odróżnia najem okazjonalny od zwykłego najmu, jest możliwość łatwiejszej eksmisji lokatorów. Jeśli lokator nie będzie płacił czynszu, zniszczy lokal, będzie używać go niezgodnie z umową, wtedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu. Dzięki temu może on uniknąć sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie lokalu zastępczego dla lokatora.

Umowa najmu okazjonalnego i załączniki – jak przygotować?

Umowa najmu mieszkania okazjonalna taka jak https://porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-najmu-okazjonalnego/   stosuje się elementy podobne jak w umowie najmu zwykłego. Są to w szczególności poniższe dane:
– Strony umowy,
– Czas trwania zawieranej umowy,
– Przedmiot umowy najmu,
– Opłaty – kaucja, czynsz.

Dodatkowo do umowy tego typu dołącza się załączniki, które umożliwiają łatwiejszą eksmisję lokatora z lokalu. Zaliczane są do nich:
– Oświadczenie najemcy, że jest gotowy do poddania się egzekucji – ten załącznik do umowy najmu okazjonalnego musi mieć formę oświadczenia notarialnego,
– Oświadczenie najemcy, w którym znajduje się adres innego lokalu mieszkalnego, do którego może się przeprowadzić po eksmisji,
– Oświadczenie właściciela lokalu mieszkalnego, do którego ma przeprowadzić się najemca po eksmisji, że zgadza się on na jego zamieszkanie.

Jak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Jako że jedno z oświadczeń niezbędnych do podpisania umowy najmu okazjonalnego musi mieć formę notarialną, najczęściej cała umowa najmu okazjonalnego zawierana jest w kancelarii notarialnej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz