Magazyn energii jest urządzeniem, które z chęcią wykorzystują posiadacze paneli fotowoltaicznych. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się przechowywanie nadmiaru wytworzonej energii elektrycznej. Jakie oszczędności może generować inwestycja w magazyn energii? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Magazyn energii jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe staje się przechowywanie energii tak, by można było ją wykorzystać w późniejszym okresie, gdy zajdzie taka potrzeba. Nic dziwnego, że takie magazyny często bywają nazywane akumulatorami. Tutaj gromadzi się energia elektryczna lub cieplna. To, jaką pojemność będzie posiadał wybrany model, powinno być uzależnione od realnego zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Ten aspekt warto dokładnie przeanalizować, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że inwestycja w magazyn energii jest kosztowna, a jej ostateczna cena uwarunkowana będzie właśnie pojemnością wybranego urządzenia.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, wykorzystywanych w celu magazynowania energii. Jednak zdecydowanie najczęściej wybieranym przez konsumentów rozwiązaniem będą akumulatory litowo-jonowe oraz kwasowo-ołowiane. Akumulatory różnią się przede wszystkim trwałością i ceną. Niezależnie od wybranego modelu, jego celem będzie przekształcenie pozyskanego prądu w energię chemiczną i odwrotnie, gdy z magazynu pobierana jest energia. Z kolei magazyny ciepła przechowują energię w zbiorniku, który wypełniony jest wodą lub wilgotną glebą. W ten sposób ciepło zgromadzone w trakcie letnich upałów może zostać wykorzystane w późniejszym okresie, podobnie jak zimno z magazynów chłodu może posłużyć do chłodzenia pomieszczeń w cieplejszych miesiącach.
Na inwestycję w magazyn energii powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, korzystające z paneli fotowoltaicznych. Niesie to bowiem ze sobą mnóstwo korzyści. Jak przeczytać można na stronie https://appenergy.pl/czy-warto-zdecydowac-sie-na-magazyn-energii-poznaj-jego-korzysci/, takie rozwiązanie pozwala uzyskać znacznie większą niezależność od operatora energii, co jest szczególnie istotne w czasach kryzysów energetycznych. Eliminuje ono również ryzyko zwiększonego napięcia w sieci, gdyż przesyłana jest do niej mniejsza ilość energii. Magazyn ciepła zwiększa także opłacalność fotowoltaiki, ponieważ jej właściciele kupują prąd z sieci zdecydowanie rzadziej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozliczają się w systemie net-billingu. Zgodnie z jego założeniem, prosumenci zobowiązani są do sprzedaży nadwyżek energii operatorowi sieci. Sprzedaż ta odbywa się jednak przy wykorzystaniu cen hurtowych, zaś ewentualny zakup oparty jest już na cenach detalicznych.
Decydując się na zakup magazynu energii należy mieć świadomość, że każdy model traci nieco zmagazynowanego prądu. Jest to efektem upływającego czasu, który przyczynia się do sukcesywnej degradacji urządzenia. Wpływ na utratę energii może mieć również samo rozładowanie akumulatora. Tempo, w którym postępuje ten proces, jest uzależnione przede wszystkim od warunków zewnętrznych. Aby urządzenie było wykorzystywane w sposób optymalny, warto więc zużywać nadwyżkę energii maksymalnie w ciągu kilku kolejnych dni. Współcześnie żywotność magazynów energii szacowana jest na ok. 25-30 lat, z czego część objęta jest gwarancją producentów, która może wynosić nawet 20 lat.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.