Czym charakteryzują się sprężarki tłokowe od Pneumatik?

Marka Pneumatik na rynku sprężarek tłokowych i śrubowych wyznacza trendy już od wielu lat, i to zarówno wśród klientów prywatnych, jak i właścicieli największych przedsiębiorstw, w których sprężone powietrze wykorzystuje się codziennie do zasilania różnorodnych odbiorników pneumatycznych. W ofercie firmy znajdują się między innymi sprężarki tłokowe od Pneumatik BOGE, niezwykle dobrze wykonane, precyzyjne, trwałe i wytrzymałe. Dlaczego stanowią najlepszy wybór w swojej cenie? Powodów jest wiele.

Sprężarki tłokowe – ogólna charakterystyka i najważniejsze cechy techniczne

Warto zacząć od zapoznania się ze sposobem pracy sprężarek tłokowych oraz z ich stosunkowo nieskomplikowaną budową. To urządzenia, które sprężają powietrze, zwiększając jego gęstość i zmniejszając jednocześnie objętość, przy wymuszeniu jego pędu w jednym kierunku. Ich działanie opiera się na zjawisku dobrze znanym z motoryzacji.

W sprężarce znajduje się zespół ściśle współpracujących ze sobą podzespołów, w tym tłoka, który porusza się we wnętrzu cylindra ruchem posuwisto-zwrotnym. Tłok rozpoczynając swój ruch w dolnej części tłoka, powiększa przestrzeń pomiędzy jego górną ścianką a ścianką cylindra. W rezultacie wytwarza się znaczne podciśnienie, które to z kolei otwiera otwór ssawny, dopuszczający do komory świeże powietrze z atmosfery. Tłok w chwili ruchu posuwistego w górę, w kierunku górnej powierzchni tłoka, spręża zassane wcześniej powietrze aż do osiągnięcia granicznej wartości, kiedy to następuje wypchnięcie powietrza poza urządzenie poprzez otwór tłoczny.

W urządzeniu znajdziemy także wał korbowy, głowicę z zaworami, silnik (elektryczny lub spalinowy), koła pasowe w przypadku modeli, w których za przenoszenie momentu obrotowego odpowiada pasek klinowy, presostat oraz zawory bezpieczeństwa i urządzenia poboczne, takie jak manometr i reduktor.

Jakie zalety mają sprężarki tłokowe?

Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają kilka cech szczególnych, przez które stanowią doskonały wybór w swojej kategorii cenowej. Należy do nich:

 • Wysoka jakość wykonania – sprężarka tłokowa to urządzenie, od którego w wielu przypadkach zależy możliwość wykonania konkretnej pracy. Warto zatem, aby cechowała się jak najdłuższym czasem aktywnej eksploatacji. Modele marki BOGE oferowane przez Pneumatik są odpowiedzią na rosnące oczekiwania przedsiębiorców, zatem wszystkie są wykonane ze stali, monolityczne i stabilne nawet w trakcie pracy, a przy tym także dzielnie znoszą realizację poszczególnych zadań w szczególnie niekorzystnych warunkach środowiskowych.
 • Pełna pomoc sprzedawcy – przedsiębiorcy, którzy chcą zmodernizować lub zbudować od podstaw swój zakład produkcyjny czy warsztat, z całą pewnością nie zawsze precyzyjnie znają zalety, lecz także wady poszczególnych urządzeń. Specjaliści marki Pneumatik wręcz odwrotnie – każdy model sprężarki tłokowej jest im znany w najmniejszych szczegółach. W rezultacie pomogą wybrać model odpowiedni do zastosowań.
 • Pełna opieka nad urządzeniem – warto wiedzieć, że każda sprężarka tłokowa jest przeznaczona do wieloletniego użytkowania, lecz nie zawsze można ją uznać za odpowiednio trwałą. Naturalne są niewielkie usterki oraz wymogi względem zabiegów konserwacyjnych.
 • Szerokie możliwości konfiguracyjne – warto wiedzieć, że sprężarki tłokowe od Pneumatik można z łatwością uzupełnić urządzeniami peryferyjnymi. Należy do nich np. sterownik mikroprocesorowy BOGE Focus Control, za pomocą którego operator może z jednego miejsca sterować zespołem wielu sprężarek.

 

Parametry sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają różne zastosowania, które wynikają bezpośrednio z ich konstrukcji oraz sposobu generowania sprężu. Istotnym zagadnieniem jest czas pracy. Kompresory śrubowe mogą pracować w zasadzie cały czas i bez żadnej przerwy, podczas gdy sprężarki śrubowe – średnio w trybie 50:50. Co to oznacza? Że urządzenie, które pracuje nieprzerwanie przez 30 minut, musi odpocząć przez kolejne 30 minut przed przejściem do dalszej eksploatacji. Ma to na celu głównie redukcję ryzyka przegrzania oraz odzyskanie wydajności układu korbowego, lecz także zachowanie wysokiej jakości sprężu.

Kolejnym parametrem sprężarek tłokowych BOGE jest dowolność wyboru. Jako klient możesz zdecydować przede wszystkim na temat tego, czy kompresor ma być wyposażony we wtrysk oleju, czy też nie. Urządzenia bezolejowe są wykonane ze specjalnych materiałów powlekających wnętrze cylindra oraz tłoka, które zmniejszają tarcie pomiędzy nimi w trakcie pracy. Z kolei modele olejowe mają wtrysk oleju, czyli najbardziej znanej substancji smarnej o podobnym działaniu jak powłoki w przypadku urządzeń bezolejowych. To, który wariant okaże się lepszy, zależy głównie od tego, w jakim środowisku będzie użytkowany. Modele bezolejowe sprawdzą się w przypadku czułych branż, takich jak lakiernie czy medycyna, podczas gdy olejowe – w przemyśle ciężkim lub warsztatach.

Czym cechują się sprężarki tłokowe od Pneumatik?

Sprężarki tłokowe od Pneumatik mają wiele zalet, dzięki którym stanowią obecnie coraz częstsze rozwiązanie wśród najbardziej wymagających przedsiębiorców. Fakt ten nie wynika znikąd. Wszystkie modele pochodzą od marki BOGE, znanej na całym europejskim rynku z precyzyjnego wykonania oraz wieloletniej trwałości całej konstrukcji. Sięgają po nie przedsiębiorcy, działający w branży:

 • spożywczej,
 • kosmetycznej,
 • farmaceutycznej,
 • półprzewodnikowej,
 • medycznej,
 • laboratoryjnej,
 • motoryzacyjnej,
 • i w wielu innych.

Tak naprawdę sprężarka tłokowa to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego lub stałego zwiększonego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Istotne jest jednak, aby miała odpowiednio wysoką jakość. Urządzenia niskiej klasy zazwyczaj generują spore dodatkowe koszty związane z ich eksploatacją. Należą do nich częste naprawy, problemy z dostępem do części zamiennych, a nawet brak oficjalnego serwisu na cały kraj. W rezultacie, mimo zakupu z pozoru dobrego urządzenia, otrzymujesz w efekcie sprężarkę, po której uszkodzeniu z całą pewnością będziesz musiał wykorzystać urządzenie zamienne lub zakupić zupełnie nowe.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *